Wandale niszczą nasze wspólne mienie
Rowery miejskie i biletomaty obrali sobie za cel wandale. To wciąż ogromny problem w naszym mieście.
W ostatnim czasie uszkodzone zostały biletomaty stacjonarne położone wzdłuż linii tramwajowej na przystankach Witosa, Płoskiego czy Galeria Warmińska. W wymienionych urządzeniach uszkodzone zostały czytniki kart płatniczych. Wszystkie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu niezwłocznie zgłosił do naprawy, przy czym w pierwszej kolejności zostanie usunięta awaria biletomatu przy ul. Witosa.
O skali problemu najlepiej świadczy fakt, że w całym 2018 roku w ten sposób uszkodzonych zostało osiem biletomatów stacjonarnych, podczas gdy w 2019 roku – tylko do tej pory – aż 12. W bieżącym roku naprawione zostały już trzy biletomaty, a koszty związane z przywróceniem ich funkcjonalności, wyniosły od czterech do siedmiu tys. zł za jedno urządzenie.
Tylko w miniony weekend uszkodzone zostały trzy biletomaty stacjonarne – w jednym, przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej rozbito szybę na pulpicie, w kolejnych dwóch (przy ul. Limanowskiego oraz skrzyżowaniu Wyszyńskiego/Pstrowskiego) uszkodzono czytniki kart. W urządzeniach z uszkodzonymi czytnikami do czasu ich naprawy nie będzie możliwości dokonania zapłaty przy użyciu karty płatniczej.
- Chcielibyśmy myśleć, że urządzenia te zostały uszkodzone nieświadomie przez użytkowników, jednak liczba tego typu zdarzeń i charakter zniszczeń, świadczą o celowości takich działań - przyznaje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. - Muszę przyznać, że jestem przerażony, obserwując jak w Olsztynie traktowane są zarówno biletomaty stacjonarne jak i rowery miejskie. I nie chodzi wyłącznie o wandali niszczących cudze mienie, ale także o osoby, które będąc świadkami takich zdarzeń, nie reagują.
Trzeba mieć świadomość, że tracą na tym wszyscy - zarówno mieszkańcy, jak i goście naszego miasta. Działania chuliganów oznaczają utratę wygodnej możliwości zakupu biletu czy doładowania Olsztyńskiej Karty Miejskiej, jak również dostępu do sprawnych rowerów miejskich. W każdym przypadku ich naprawa słono kosztuje.
- Szukamy osób, które niszczą rowery - przyznają administratorzy systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego. - Władze ROOVEE S.A. wyznaczyły indywidualną nagrodę w wysokości tysiąca zł dla każdej osoby która przyczyni się do pomocy w ujęciu sprawcy lub wskaże sprawców. Nagroda zostanie przekazana osobie (osobom), które jako pierwsze przekażą informacje wskazujące sprawców lub informacje które przyczynią się do ich ustalenia i po weryfikacji tych informacji przez odpowiednie służby.
Osoby które mają wiedzę na temat zniszczeń rowerów lub dysponują nagraniami wideo, zdjęciami z zaistniałych sytuacji proszone są o kontakt pod adresem e-mail: nagroda@orm.bike.
Sprawy uszkodzonych biletomatów oraz rowerów na bieżąco są zgłaszane policji.
Powróć do archiwum