Idź do treści strony
18.12.2020 14:11

"Warmińskie żurawie" już w przestrzeni publicznej

Kolejny projekt, który zyskał uznanie mieszkańców w ubiegłorocznym Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim, zrealizowany. Oryginalną rzeźbę można już oglądać przy wejściu do Parku Centralnego od strony ul. Pieniężnego. W pobliżu pojawi się jeszcze m.in. roślinność uzupełniająca pracę.

Kompozycja "Warmińskie żurawie" to dzieło wybitnego olsztyńskiego rzeźbiarza, Izydora Borysa. Jej usytuowanie  w przestrzeni Olsztyna jest jednym z elementów meblowania miasta. Przed nami jeszcze prace  uzupełniające, ale sama kompozycja jest już w publicznej przestrzeni.

- Rzeźba ma upiększyć tę przestrzeń, ma służyć wszystkim mieszkańcom Olsztyna i turystom odwiedzającym nasze miasto - wyjaśnia inicjatorka ustawienia rzeźby, Elżbieta Fabisiak. - Ma być nowym punktem na mapie turystycznej Olsztyna. Ta kompozycja symbolizuje piękno przyrody naszego regionu.

Pomysł ustawienia w Olsztynie takiej rzeźby doskonale wpisuje się w tradycję tego rodzaju sztuki w naszym mieście. Możemy przecież w różnych miejscach podziwiać prace m.in. Balbiny Świtycz-Widackiej, Bolesława Marschalla czy Wiesława Kaczmarka. [poznaj olsztyńskie rzeźby]

Istotna jest również postać autora rzeźby, Izydora Borysa. Jego dzieła znajdują się m.in. w Nowym Jorku, na lotnisku w Szymanach, a we wrześniu 2018 roku przed katedrą św. Jakuba odsłonięte ostatnio popiersie ks. Adalberta (Wojciecha) Zinka.

Osiedlowa propozycja zatytułowana "Usytuowanie kompozycji rzeźbiarskiej 'Warmińskie żurawie' w przestrzeni miejskiej był jednym z najpopularniejszych w VII edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Śródmiejska propozycja zdobyła 1262 punkty.

Ustawienie kompozycji współfinansował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kwocie 17 tys. zł.

Powróć do archiwum
Pogoda