Wczesne wykrywanie raka płuc - ruszył specjalny program
Zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych rakiem płuc to najważniejszy cel tego ogólnopolskiego programu. Jego koordynatorem w północno-wschodniej części kraju jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
W przypadku tego rodzaju raka dziewięć na 10 przypadków zachorowań spowodowanych jest działaniem substancji zawartych w dymie tytoniowym. Dlatego program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca skierowany jest do osób wieku 55-74 lat, które długotrwale palą, u których okres abstynencji jest nie dłuższy niż 15 lat.
- Nałogowi palacze tytoniu w ramach projektu będą co roku zapraszani na badanie NDTK - mówi prof. Witold Rzyman, ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UCK. - W makroregionie północnym z programu skorzysta 2050 osób znajdujących się w grupie ryzyka. Dzięki tym działaniom możliwe będzie wykrycie nowotworu na wczesnym etapie i zastosowanie skutecznej terapii.
To szczególnie istotne, bowiem rak płuc jest zwykle wykrywany zbyt późno, a w związku z tym rokowania najczęściej nie są korzystne. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu możliwe jest dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej.
Aby zgłosić się do programu należy zadzwonić pod nr tel 58 349 36 86 lub wysłać e-mail na adres zbadajswojepluca@uck.gda.pl lub jbidzinska@uck.gda.pl. Należy oczekiwać na kontakt z koordynatorem, który przeprowadzi wstępny wywiad i umówi na pierwszą wizytę.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej programu.
Powróć do archiwum