Idź do treści strony
05.10.2010 16:16

Wdzięczność odnawiana

Trwa długo oczekiwany remont olsztyńskiego pomnika Xawerego Dunikowskiego.  Konserwatorzy z Torunia, którzy zwyciężyli w przetargu ogłoszonym przez Ratusz, do końca października naprawią pokrzywione płyty i podłoże, wszystkie ubytki wypełnią specjalną zaprawą, a sam pomnik dokładnie oczyszczą z graffiti i zabrudzeń. Ich zadaniem będzie także dezynfekcja kamieni oraz zabezpieczenie całego monumentu przed wilgocią.            

Od kilku lat toczy się dyskusja nad przeniesieniem pomnika w inne miejsce. Jego konstrukcja ucierpiała nieco przez drgania wywołane budową pobliskiego Centrum Handlowego Alfa. Teraz, gdy postanowiono pozostawić go w pierwotnym miejscu, doczekał się gruntownego remontu.  Po renowacji, w pobliżu pomnika stanie tablica informacyjna, której treść opracuje specjalny zespół. Koszt remontu wyniesie 110 tys. zł.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, autorstwa Xawerego Dunikowskiego, odsłonięty został w 1954 roku jako Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, który miał być wyrazem „wdzięczności” dla Armii Czerwonej stacjonującej w Olsztynie w 1945 roku. Pomnik składa się z dwóch szarych charakterystycznych pylonów, mających symbolizować niezamknięty łuk triumfalny. Jego monument został wykonany z elementów kamiennych pochodzących z pomnika bitwy pod Tannenbergiem. Na pomniku wykuto typowe sceny z walk podczas drugiej wojny światowej, czołg, sylwetkę żołnierza oraz sceny odnoszące się do socrealizmu: pracy na roli oraz w przemyśle. Pomnik miał pierwotnie stanąć na środku ronda na placu Bema, jak ogłoszono w uchwale Rady Miejskiej Olsztyna, ale zmieniono plany i ustawiono pomnik wraz z nowym placem Armii Czerwonej w ścisłym Śródmieściu Olsztyna. Wraz ze zmianami ustrojowymi w roku 1989, pozbyto się nazwy placu i zmieniono nazwę pomnika z nazwy „Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej” na „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej”.  


Powróć do archiwum
Pogoda