Idź do treści strony
14.07.2021 15:22

Zabawa nad wodą? Tak, ale bezpieczna

Za nami połowa pierwszego miesiąca wakacji. Należy pamiętać, aby z dostępnych atrakcji korzystać z głową, by wypoczynek i zabawa nie zakończyły się tragedią.

Tegoroczne lato jest wyjątkowe pod względem aury. Wysokie temperatury - bywa, że przekraczające 30 stopni Celsjusza - zachęcają do przebywania nad olsztyńskimi akwenami.

Brzegi Skandy, a przede Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel tłumnie zapełniają się mieszkańcami stolicy regionu, ale także gośćmi naszego miasta. Ważne, żeby w czasie relaksu pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

- Przede wszystkim nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - przestrzega Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. - Poza tym apelujemy, by nie wchodzić do wody bezpośrednio po opalaniu się na słońcu, bowiem to może skutkować szokiem termicznym lub utratą przytomności. Dlatego wchodzimy do wody powoli, schładzając najpierw okolicę serca, karku oraz twarz.

Nie należy też skakać do wody "na główkę", szczególnie nie znając głębokości wody. I - co szczególnie ważne - trzeba zwracać baczną uwagę na dzieci, które mamy pod opieką. Pamiętajmy, że wśród najczęstszych niebezpieczeństw przy okazji kąpieli są zachłyśnięcie się wodą, zmęczenie, skurcz mięśni i wyziębienie organizmu.

Osoby korzystające z uroków jezior przy pomocy sprzętu pływającego powinny brać pod uwagę dynamikę zmian pogody, która nasila się w ostatnich latach. Dlatego z uwagą warto obserwować niebo, jak i urządzenia alarmujące o niebezpieczeństwie.

- Te zlokalizowane są przy największym olsztyńskim akwenie - mówi Paweł Micek z Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa. - O możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem. Sygnał 40 błysków na minutę wskazuje, że spodziewane są burze i wiatr. Natomiast 90 błysków na minutę oznacza niebezpieczeństwo wystąpienia burzy i silnego wiatru.

Przed skorzystaniem np. z łodzi warto upewnić się, że jest sprawna i wyposażona w sprzęt ratunkowy. Poza tym należy nosić kamizelkę asekuracyjną, a przed wypłynięciem sprawdzić prognozę pogody.

Warto też zapamiętać numery alarmowe: 112 lub 601 100 100

[najważniejsze zasady bezpieczeństwa]

Powróć do archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie -6°C
Czyste niebo -6°C