Idź do treści strony
27.06.2023 15:05

[AKTUALIZACJA 29.06] Atak hakerski na systemy informatyczne ZDZiT w Olsztynie

Niedziałające systemy sterowania ruchem, niedziałające biletomaty I ograniczony dostęp do systemu informacji pasażerskiej – to tylko niektóre efekty ataku hakerskiego, do którego doszło w nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku.  

Od godzin porannych dnia 25 czerwca trwa diagnoza zdarzenia, które ma znamiona ataku hakerskiego na sieci informatyczne ZDZiT. Służby miejskiej jednostki (ZDZiT) oraz Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO) nieprzerwanie pracują nad diagnozą stanu rozbudowanej sieci informatycznej ZDZiT oraz przywrócenia funkcjonalności systemów. Uruchomione zostały niezbędne procedury – o zdarzeniu poinformowano CERT NASK, dokonano także zgłoszenia na policję.

Atak na infrastrustrukturę IT, która odpowiada za obsługę pasażerów i płatności za przejazdy komunikacją miejską sprawił, że przestały działać biletomaty mobilne oraz stacjonarne, jak również system dynamicznej informacji pasażerskiej. W tej chwili pasażerowie mogą jedynie zakupić bilety papierowe w kioskach lub sklepach, bądź też skorzystać z takich aplikacji mobilnych jak MoBilety, SkyCash, Zbiletem.pl czy mPay. Zakup biletów miesięcznych za pośrednictwem Olsztyńskiej Karty Miejskiej jest wstrzymany do odwołania.

Jednocześnie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu apeluje do wszystkich mieszkańców o cierpliwość. Aktualnie nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesanta. Lista spraw, które można załatwić w ZDZiT jest znacznie ograniczona, a czas obsługi się wydłuży. W razie pozyskania kolejnych istotnych informacji będziemy przekazywać je na bieżąco.

 

Powróć do archiwum
Pogoda