Idź do treści strony
31.05.2021 14:27

Zielone światło dla tramwajów

Długo oczekiwane rozstrzygnięcie w sprawie przetargu na rozbudowę tramwajowej trakcji. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał dziś (poniedziałek, 31 maja) postanowienie dotyczące odwołań od decyzji o wyborze wykonawcy.

Dwa postępowania, szereg odwołań i długie miesiące oczekiwania - tak w największym skrócie wyglądała procedura wyłonienia firmy, która wybuduje w Olsztynie nową trakcję tramwajową. Dzisiejsze orzeczenie oznacza, że w najbliższych dniach będzie możliwość zawarcia umowy na realizację zadania.

- Bardzo cieszę się, że sprawa w końcu została rozstrzygnięta - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Przygotowanie tego projektu kosztowało nas dużo pracy. Teraz przyszedł czas na jego realizację. Za nieco ponad dwa lata będziemy mogli korzystać z nowej infrastruktury, która połączy kolejne olsztyńskie osiedla szybkim, bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu.

Warszawski sąd zdecydował o odrzuceniu odwołania firm Mirbud-Kobylarnia i podtrzymał wcześniejszą decyzję Krajowej Izby Odwoławczej. Tym samym dał zielone światło do podpisania umowy z konsorcjum Polimex-Trakcja.

Walka o kontrakt w stolicy Warmii i Mazur była niezwykle zacięta. W postępowaniu, które prowadzone jest od około roku, były dwa odwołania od rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Sprawą dwukrotnie zajmował się też sąd. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg został unieważniony w lipcu 2018 roku ze względu na znacząco przekraczające budżet oferty.

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych. Poza tym w jego zakresie zostanie sfinansowane kupno sześciu nowych tramwajów, które budowane są dla nas w Turcji.

Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy (791 dni) od daty zawarcia umowy.

Zadaniem towarzyszącym budowie nowej tramwajowej trakcji będzie program zadrzewiania Olsztyna. Łącznie posadzonych ma zostać ok. 2,8 tys. sztuk drzew na terenie niemal całego miasta.

Powróć do archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 21°C
Częściowe zachmurzenie 22°C