Idź do treści strony
02.04.2025 13:19

Znamy najlepsze inicjatywy organizacji pozarządowych

Za nami finał 18. edycji konkursu Impuls Olsztyna za rok 2024. To tradycyjne docenie działań organizacji trzeciego sektora.

Impuls Olsztyna powędrował do Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej za organizację Dnia Mniejszości Narodowych. Inicjatywa ma szeroki zakres działań, wpływa na rozwój aktywności społecznej, wzrostu empatii i szacunku do drugiego człowieka. A do tego włącza do działań wielu partnerów, wolontariuszy, instytucji i organizacji.

- Wspieranie takich inicjatyw otwartych dla wszystkich mieszkańców miasta wiąże się z budowaniem empatycznego i tolerancyjnego społeczeństwa, tworzy przestrzeń do dialogu międzynarodowego, wzmacnia tożsamość, integruje wokół wspólnych wartości, a także promuje Olsztyn, jako miasto przyjazne dla wszystkich - mówi przewodnicząca organizującej konkurs Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna Dorota Limontas.

Do konkursu zgłoszono 10 inicjatyw. Wszystkie zgłoszenia odpowiadały na kryteria i były bardzo interesujące, związku z tym kapituła tegorocznej edycji konkursu postanowiła wyróżnić je wszystkie:
* Spotkania integracyjne uniwersytetów trzeciego wieku w Europie zorganizowane przez Akademię Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie,
* Projekt fotograficzny „Non omnis moriar” zrealizowany przez Warmińsko - Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne "Blur",
* Święta dla samotnych przygotowane przez Fundację Człowiek Dobro,
* Szpital pluszowego misia Feni organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI,
* Fenomenalne Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące otwarte przez Stowarzyszenie Fenomenalni,
* V Jubileuszowe Chóralne Warsztaty Kolędowe przeprowadzone przez Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne,
* Bieg 5+10 km nadziei zorganizowany przez Stowarzyszenie Hospicjum Palium,
* Warsztaty „Nie bądź obojętny” realizowane przez Polski Czerwony Krzyż Warmińsko-Mazurskie.
* „Kolej na PTTK!”- turystyczna inicjatywa Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie.

Konkurs na Najlepszą Inicjatywę Organizacji Pozarządowej Miasta Olsztyna organizowany jest już od 18 lat. W tym roku roku z nową nazwą, wyłonioną spośród pomysłów nadesłanych przez społeczników. Dlaczego akurat Impuls Olsztyna?

- Impuls to nie tylko energia i ładunek do o działania, to również reakcja, która jest wynikiem oddziaływania grupy ludzi, społeczności lub organizacji - mówi Dorota Limontas. - To również rytm, w tym przypadku społeczny, który nadaje tempo życia i dynamikę społeczności naszego miasta.

Fundatorem nagrody głównej w wysokości 1000 zł zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, a warmińskie upominki dla wszystkich wyróżnionych inicjatyw zapewniło Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Olsztyna.

- Niezwykle cieszy mnie aktywność mieszkańców - mówi prezydent Robert Szewczyk. -

Zgodnie z wieloletnią tradycją Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna promuje ciekawe, wartościowe działania podejmowane przez olsztyńskie stowarzyszenia i fundacje, których odbiorcami są mieszkańcy miasta. Dokonując wyboru laureatów, bierzemy pod uwagę w szczególności znaczenie inicjatywy dla społeczności lokalnej, jej wpływ na rozwój aktywności społecznej oraz rozwiązywanie problemów społecznych, umiejętność pozyskiwania środków finansowych oraz pozafinansowych i przejrzystość ich wykorzystywania, a także zaangażowanie partnerów i wolontariuszy.

Wręczenie nagrody dla zwycięzcy Konkursu Impuls Olsztyna odbyło się podczas Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawicielki oraz przedstawiciele olsztyńskiego sektora pozarządowego oraz działacze społeczni.

Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna to reprezentacja organizacji - stowarzyszeń
i fundacji (tzw. NGO) działających na rzecz mieszkańców miasta. Zadaniem Rady jest dbanie o interesy wszystkich olsztyńskich organizacji pozarządowych, monitorowanie współpracy miasta  z organizacjami, inicjowanie dyskusji o problemach i potrzebach III sektora. Jej członkowie pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.

Powróć do archiwum
Pogoda