Idź do treści strony
21.03.2012 10:53

Żydowskie motywy

Biblioteka Multimedialna Planeta 11 zaprasza na pokazy pofestiwalowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy". 4 filmy w 3 dni. Kontrowersyjne, ciekawe, dające do myślenia. Nagradzane i uwielbiane przez publiczność.


Pokazy odbędą się w dniach 20-22.03.2012 (wtorek-czwartek) w siedzibie biblioteki przy al. Piłsudskiego 38. Początek pokazów o godz. 18. Wstęp wolny. Dla uważnych widzów po ostatnim seansie odbędzie się konkurs z nagrodami.

Jest to drugi cykl pokazów pofestiwalowych z festiwalu "Żydowskie Motywy". W ubiegłym roku cieszyły się dużym zainteresowaniem dlatego organizatorzy zdecydowali się na kontynuację. Tegoroczne fimy poruszają ważne tematy, niekiedy mogą zaskakiwać, jak np. w filmie "Papierowe laleczki" o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Jeśli szukasz dobrego kina to na pewno się nie zawiedziesz.
 
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" - stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

 

PROGRAM POKAZÓW:

20.03 (wtorek), godz. 18


Radegast

reż. Borys Lankosz, 60'
Kraj i rok produkcji: Polska 2008
Rodzaj filmu: Dokumentalny
W 1941 roku do przepełnionego już getta sprowadzono ponad 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej. Po raz pierwszy w nowożytnym świecie zetknęły się społeczności, które dzieliły nie tylko dwa wieki rozwoju, lecz także emancypacja, która gruntownie przeobraziła życie Żydów na Zachodzie. Olbrzymia większość żydostwa polskiego każdą formę asymilacji uważała za odstępstwo. Żydzi niemieccy uważali trwanie w mistycyzmie chasydzkim, czy wyodrębnianie się z otaczającego społeczeństwa za ciemnotę i zacofanie. W Łodzi nastąpiło ich przymusowe spotkanie.


Obcy VI
reż. Borys Lankosz, 20'

Kraj i rok produkcji: Polska 2007
Rodzaj filmu: Fabularny

Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał. Ludzie zaczynają mu się zwierzać, jak gdyby chcieli oczyścić swoje umysły ze wspomnień lub z historii zasłyszanych od innych. Kiedy wyjeżdża, miasteczko już nigdy nie będzie takie samo – a na pewno nie przez następne dwa tygodnie.


 
21.03 (środa), godz. 18

 

Papierowe laleczki
reż. Tomer Heymann, 80'
Kraj i rok produkcji: Izrael 2007
Rodzaj filmu: Dokumentalny
Papierowe laleczki to poruszająca opowieść o filipińskich transseksualistach, którzy wyemigrowali do Izraela, by opiekować się starymi ortodoksyjnymi Żydami. Film ten, dzieło młodego izraelskiego reżysera, który zaprzyjaźnił się z tą grupą, ukazuje sprzeczności i obala zadawnione uprzedzenia. Dokumentując życie Filipińczyków, młody człowiek zaczyna lepiej rozumieć siebie.
 
 
22.03 (czwartek), godz. 18
 
Palestyński niewolnik mojego ojca
reż. Nathanel Goldman Amirav & Uri Appenzeller, 52'
Kraj i rok produkcji: Szwecja/Izrael 2007
Rodzaj filmu: Dokumentalny
„Palestyński niewolnik mojego ojca” to bardzo osobisty i prywatny dokument o tym, jak konflikt izraelsko-palestyński wkracza w prozaiczne sytuacje codziennego życia. Młody żydowski filmowiec, Nataniel, zamieszkał na rok u ojca w Jerozolimie, by studiować sztukę filmową na Uniwersytecie Hebrajskim. Jego ojciec jest izraelskim profesorem nauk politycznych i weteranem działań na rzecz pokoju. W czasie pobytu u niego Nataniel poznaje Morada, młodego robotnika z Zachodniego Brzegu, który nielegalnie pracuje w ogrodzie ojca. Między młodzieńcami zawiązuje się przyjaźń. Młody filmowiec sprzecza się z ojcem o przeciwstawianie przezeń spraw osobistych i kwestii politycznych. Namawia go, by pomógł Moradowi. Ale sytuacja polityczna nie pozwala na wyjście z ról okupanta i okupowanego. Film pokazuje emocjonalne i moralne sedno konfliktu, zachowując bardzo osobisty i realistyczny punkt widzenia.
 

Powróć do archiwum
Pogoda