Idź do treści strony

 zamek_kopernik_aktor

W Olsztynie jest kilka oddziałów Muzeum Warmii i Mazur (Dom „Gazety Olsztyńskiej”, Muzeum Przyrody), ale najważniejszy z nich znajduje się w olsztyńskim zamku. Zajrzyj tam, a z pewnością trafisz na jedną z imprez:

 

 - Bicie monety, wejście na wieżę, zwiedzanie, noce na zamku...

 

- "Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem”, czyli spotkania z najznakomitszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku. Jest to impreza o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, adresowana zarówno do mieszkańców Olsztyna, jak i turystów (w lipcu i sierpniu). Główną atrakcją „czwartków” jest spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, który opowiada o swoich odkryciach i prezentuje instrumenty astronomiczne. W towarzystwie aktora odgrywającego jego rolę można zwiedzić sale wystawowe Muzeum i miejsca na co dzień niedostępne. To także okazja, by wcielić się w postaci z dawnej epoki, np. mincerza – własnoręcznie wybijając monetę okolicznościową „1 Kopernik”, dawnego drukarza – wykonując pamiątkowy druk na zabytkowej prasie, mieszczki i mieszczanina – przymierzając stroje historyczne. W cieniu zamkowego dziedzińca można odpocząć przy kawie lub chłodnych napojach, obejrzeć elementy walk rycerskich oraz przedstawienie postaci związanych z naszym miastem i regionem w wykonaniu Nieformalnego Teatru Animacji Rodziny Korzunowiczów. Dla dzieci przygotowane są specjalne atrakcje – „plener plastyczny” oraz zabawa-gra w poszukiwanie skarbów ukrytych na zamku. Obecność na czwartkowym spotkaniu poświadczana jest przygotowanym na tę okoliczność pamiątkowym certyfikatem.

 

zamek_wewnatrz

 

 Lekcje muzealne – zaproszenie dla nauczycieli i uczniów, by uczynić przekazywanie wiedzy atrakcyjniejszym. Zajęcia prowadzone są za pomocą ciekawych środków aktywizujących, m.in. gry i zabawy edukacyjne, karty pracy, przeźrocza, prezentacje multimedialne, konkursy, filmy. Proponowane są zajęcia z następujących przedmiotów: – historia regionu, folklor, kultura i sztuka – na Zamku (przykładowe tematy: „Tajemnice Pól Grunwaldu”, „Co ludzie na wsi jedli i pili”) – przyroda – w Muzeum Przyrody (przykładowe tematy: „Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur”, „Jakie to drzewo?”) W cenie biletów wstępu, upoważniających do zwiedzania ekspozycji bez przewodnika, zawarta jest opłata za lekcję muzealną.

 

Muzeum Przyrody

i7

Pogoda