Idź do treści strony

Urząd Miasta Olsztyna, w trwającej ponad dwa lata darmowej akcji czipowania olsztyńskich czworonogów, oznakował ponad połowę populacji.

Właściciele psów, którzy mieszkają w Olsztynie mogli zgłaszać się do lecznic weterynaryjnych, aby skorzystać z możliwości elektronicznego znakowania swojego zwierzaka na koszt Urzędu Miasta Olsztyna, który w swoim budżecie przeznaczył na to kwotę 350 tysięcy złotych. Z możliwości tej skorzystało ponad 6500 olsztynian. Pozostali korzystają z usługi czipowania  zwierząt płacąc 80 złotych.

Obowiązek znakowania psów wprowadziła olsztyńska Rada Miasta wydając stosowną uchwałę.

Ważnym elementem elektronicznej identyfikacji psów jest rejestracja w bazie danych. Baza danych prowadzona jest przez koordynatora przy Straży Miejskiej w Olsztynie. To tu  wprowadzane są i aktualizowane informacje dotyczące psów i ich właścicieli. Również do koordynatora spływają wszystkie informacje o zachipowanych zwierzętach od weterynarzy.

Olsztyńska baza danych włączona jest do systemu ogólnopolskiego i skorelowana z europejskim systemem identyfikacji. Dostęp do niej mają tylko osoby uprawnione np. lekarze weterynarii, schroniska dla zwierząt.

Znakowanie zwierząt jest krokiem do przeciwdziałania bezdomności czworonożnych przyjaciół człowieka. Jeśli pies zginie i znajdzie się w schronisku, a jest zaczipowany, od razu można odszukać jego właściciela i odwieźć „zgubę” do domu. Rejestracja jest pomocna przy pogryzieniach – łatwiej można ustalić, czy pies jest zdrowy i czy był szczepiony. Dzięki temu można uniknąć serii nieprzyjemnych zastrzyków.  

 

Właściciel psa otrzymuje bezpłatnie:

  • mikroczip ISO 11784
  • pasek identyfikacyjny
  • książeczkę zdrowia psa
  • rejestrację w Ogólnopolskiej i Międzynarodowej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych

Pogoda