Urodziła się 20 kwietnia 1926 roku w Poznaniu (z domu Niemyt) - długoletni pedagog, zasłużona działaczka społeczna, Honorowy Obywatel Olsztyna.
Dzieciństwo spędziła w Poznaniu. Wojnę przeżyła w Warszawie, razem z tragedią powstania Warszawskiego i popowstańczej tułaczki. Po wojnie, w roku 1946, jako młoda dziewczyna, po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Poznaniu, wyjechała na Warmię, gdzie w Brąswałdzie rozpoczęła pracę zawodową w szkole podstawowej, a także działalność społeczną. Z młodzieżą z organizacji „Wici” prowadziła zajęcia z gospodarstwa domowego, a z dziećmi ze szkoły podstawowej – chór i kółko teatralne. Od stycznia 1947 roku pracowała w Olsztyneckim Domu Dziecka, gdzie prowadziła społecznie zespół hafciarski. Zanim trafiła do Olsztyna pracowała w szkole dla dorosłych w Ostródzie, a także jako kierownik przedszkola w Barczewie. Poświęcała się zawodowo i społecznie na rzecz środowiska oraz osób niepełnosprawnych. Od roku 1956 pracowała w Szkole Podstawowej Nr 2 w Olsztynie, gdzie uczyła wychowania plastycznego i zajęć technicznych. Była opiekunem Szkolnego Koła PCK, które bardzo aktywnie działało na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i z domów dziecka. Pracując zawodowo i społecznie Pani Eugenia Dudzik ukończyła Studium Nauczycielskie i studia na Uniwersytecie Gdańskim uzyskując tytuł magistra pedagogiki.
W roku 1963 rozpoczęła pracę w I Liceum Ogólnokształcącym, ściśle połączoną z pracą społeczną. Byłą opiekunem Koła PCK i Społecznym Instruktorem Młodzieży, czego efektem były piękne akcje na rzecz społeczeństwa olsztyńskiego, domów dziecka, domów starców – występy artystyczne z młodzieżą licealną, za którą to działalność była nagrodzona Honorowymi Odznakami PCK (1961, 1969), w roku 1965 otrzymała Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur”. Następnie pracowała w Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo-Zawodowej. W 1972 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W latach 1974-1997 była dyżurną telefonu zaufania „Anonimowy Przyjaciel”. W roku 1975 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi i Nagrodę Ministra Oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W roku 1979 Pani Eugenia Dudzik przyznano Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Od 1981 roku pracując w Wyższej Szkole pedagogicznej w Olsztynie sprawowała ze studentami opiekę nad osobami starszymi i chorymi. Była członkiem, a następnie wiceprezesem Olsztyńskiego Stowarzyszenia Chorych Reumatycznie i współorganizatorem pomocy koleżeńskiej chorym leżącym. Opiekowała się Galerią Osób Niepełnosprawnych, która wystawiała prace członków Polskiego Związku Głuchych, Amazonek, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Olsztyńskiego Stowarzyszenia Chorych Reumatycznie. W roku 1984 otrzymała odznaczenie Za Zasługi dla Oświaty Województwa Olsztyńskiego i Medal 40-lecia PRL, natomiast w 1989 roku Zasłużony Działacz Kultury, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodę Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie za wyróżniające osiągnięcia w dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej.
W roku 1994 była jedną z głównych osób tworzących grupę inicjatywną, która powołała Uniwersytet Trzeciego Wieku, a od 16 października 1995 roku była jego społecznym kierownikiem. W latach 1997- 2007 była prezesem Stowarzyszenia – Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie. UTW działający od 1999 roku pod patronatem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stanowi poważną placówkę zrzeszającą 960 osób (2009r.) starszych i niepełnosprawnych. W roku 2003 Eugenia Dudzik została stypendystką Prezydenta Miasta Olsztyna. Jej zadania z tym związane polegały na prowadzeniu terapii zajęciowej dla słuchaczy UTW oraz osób niepełnosprawnych w domach opieki społecznej i domach dziennego pobytu.
Pani Eugenia Dudzik, mimo zasłużonego wieku wciąż pracuje dla ludzi starszych, opiekuje się chorymi i samotnymi. Bierze czynny udział w działaniach charytatywnych takich jak: pomoc dla Ghany, odzież dla Wilna, pomoc finansowa i materialna rodzinom ze Świętajna i Korsz.
Eugenia Dudzik zajmuje się również pracą artystyczną, tworzy obrazy w równych technikach, a swoje doświadczenie przekazuje innym. Po przyjściu na emeryturę nadal pracuje społecznie.
We wrześniu 2005 roku Rada Miasta Olsztyna przyznała Pani Eugenii Dudzik Honorowe Obywatelstwo Olsztyna.