Idź do treści strony
27.10.2011 11:06

Modelowe konsultacje tramwajowe

Projekt „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w  Olsztynie” znalazł się w wydawnictwie „Dobre praktyki konsultacji społecznych realizowanych w latach 2007-2013”, które służy jako materiał poglądowy dla wszystkich, którzy animują procesy partycypacji społecznej na różnych poziomach.


Od 2 lat prowadzimy dialog obywatelski z mieszkańcami miasta dotyczący najważniejszych inwestycji miejskich. Zależy nam na zdaniu mieszkańców. Ich uwagi i wnioski są dla nas istotne przy podejmowaniu dalszych decyzji dotyczących rozwoju miasta – mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. Bardzo się cieszę, że nasze działania informacyjno-promocyjne zostały zauważone i docenione, choć nie spoczywamy na laurach. Cały czas się szkolimy, podnosimy standardy spotkań z mieszkańcami, w końcu uczymy się na własnych błędach, wszystko po to, aby konsultacje społeczne przynosiły zamierzony efekt – dodaje.

Publikacja „Dobre praktyki konsultacji społecznych realizowanych w latach 2007-2013” powstała w ramach projektu „Infrastruktura i Człowiek. Naturalnie” realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Opublikowano w niej 18 najlepszych praktyk konsultacji społecznych oraz najciekawszych rozwiązań środowiskowych zastosowanych w projektach indywidualnych realizowanych w ramach następujących programów operacyjnych: Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej oraz 16 Regionalnych Programów Operacyjnych. Publikacja została przygotowana w języku polskim i angielskim, a jej nakład to 5000 egzemplarzy.

Projekt „Infrastruktura i Człowiek. Naturalnie” objął zorganizowanie i przeprowadzenie kampanii edukacyjnej z zakresu konsultacji społecznych, której celem było zachęcenie beneficjentów projektów indywidualnych do tworzenia i realizacji programów konsultacji społecznych oraz omówienie przyczyn występowania konfliktów społecznych dotyczących inwestycji infrastrukturalnych.
W ramach projektu zostały zrealizowane cztery zadania:
1.    Organizacja konferencji otwierającej kampanię.
2.    Organizacja 10 warsztatów tematycznych dla beneficjentów.
3.    Organizacja 9 wizyt studyjnych dla przedstawicieli beneficjentów.
4.    Opracowanie publikacji prezentującej najlepsze praktyki konsultacji społecznych oraz najciekawsze rozwiązania środowiskowe zastosowane w projektach indywidualnych realizowanych w latach 2007-2013.

Więcej informacji na: www.psdb.com.pl

Raport ze studium przypadku - „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w  Olsztynie”


Informacje o projekcie
·    Nazwa funduszu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
·    Nazwa programu, w ramach którego realizowano projekt: Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013
·    Poddziałanie 3.1 Systemy miejskiego transportu zbiorowego
·    Nazwa projektu: Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w  Olsztynie
·    Podmiot realizujący: Gmina Olsztyn
·    Adres: pl. Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn
·    Strona internetowa projektu lub podmiotu: www.tramwaje.olsztyn.euwww.olsztyn.eu
·    Kwota dofinansowania: 350 391 022,31 PLN
·    Wartość całkowita projektu: 412 224 732,13 PLN

Opis projektu
Projekt realizowany przez Gminę Olsztyn polega na modernizacji systemu transportu publicznego w Olsztynie. W 2006 roku Urząd Miasta zlecił wykonanie strategicznego przeglądu wdrażania polityki transportowej w Olsztynie oraz badania zachowań i preferencji komunikacyjnych mieszkańców miasta. W 2007 roku zlecono opracowanie studium rozwoju transportu publicznego w Olsztynie oraz analizę wprowadzenia transportu szynowego. Zbadano transport autobusowy, tramwajowy i trolejbusowy i stwierdzono, że jedynie autobusowy i tramwajowy spełniają wymogi projektu.

Po analizie kosztów i korzyści wybrano 2 warianty tramwajowe. O finalnym wyborze zdecydowały uwarunkowania środowiskowe.

Oprócz budowy nowej linii tramwajowej projekt obejmuje prace związane z wprowadzeniem systemu inteligentnego sterowania ruchem, montażem tablic informujących o godzinach przyjazdu pojazdów oraz wybudowaniem 2 km pasów wydzielonych dla autobusów.

Wprowadzenie nowego środka transportu skróci czas podróży oraz ograniczy emisję hałasu i zanieczyszczeń. Projekt realizowany będzie zgodnie z uwarunkowaniami środowiskowymi, dzięki czemu ograniczy się negatywny wpływ inwestycji na otoczenie.

Przebieg projektu (przebieg procesu konsultacji, wyniki projektu, wpływ na kształt projektu)
Podczas przygotowania projektu związanego z budową nowej linii tramwajowej w Olsztynie przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta. Zaplanowano 7 spotkań w terminach: 16, 17 i 18 września, 16 listopada 2009 roku oraz 24, 25 i 26 sierpnia 2010 roku. W ramach 3 spotkań przewidziano rozprawy administracyjne dotyczące decyzji środowiskowej. Temat rozwoju systemu transportu zbiorowego w Olsztynie był poruszany na sesjach Rady Miasta 25 lutego i 26 sierpnia 2009 roku.

Dodatkowo dla lokalnej społeczności zorganizowano 2 czaty internetowe:
·    17 maja 2010 roku – z Janem Friedbergiem, konsultantem projektu,
·    19 sierpnia 2010 roku – z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna.

Ponadto projekt był konsultowany z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olsztynie w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych i zdrowotnych oraz z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Olsztynie  w zakresie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia. Warunki te zostały uwzględnione w decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Informacje na temat projektu przekazywano także za pośrednictwem mediów. Przygotowano broszury, które zachęcały do zgłaszania uwag i przedstawiania swoich opinii. Można było tego dokonać za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dodatkowo w Radiu Olsztyn emitowano audycje poświęcone projektowi, a w lokalnych stacjach telewizyjnych prezentowano specjalnie przygotowany na tę okazję materiał promocyjny. Informację o możliwości zapoznania się z dokumentacją projektową wywieszono na tablicy ogłoszeniowej w siedzibie Urzędu Miasta oraz zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej urzędu. Żadna organizacja ekologiczna nie zgłosiła zastrzeżeń do projektu.

Przeprowadzone konsultacje społeczne wpłynęły na ostateczny kształt projektu. W wyniku podjętych działań zdecydowano o budowie odnogi linii tramwajowej do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przeanalizowano także propozycję zgłoszoną przez stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna, jednak wprowadzenie sugerowanych modyfikacji nie byłoby efektywne pod względem ekonomicznym.

Opis zastosowanych rozwiązań mających na celu ochronę środowiska przyrodniczego lub społecznego (działania łagodzące, kompensujące)
W uwarunkowaniach środowiskowych nie stwierdzono konieczności przeprowadzenia działań kompensacji przyrodniczej. W wyniku uwag zgłoszonych podczas rozpraw administracyjnych na gminę nałożono obowiązek posadzenia roślinności żywopłotowych i zimozielonych przy ul. Dadleza 1 i 3, aby ograniczyć poziom emitowanego hałasu. Wycinka drzew niezbędna do realizacji inwestycji została ograniczona do minimum i zostanie przeprowadzona poza sezonem lęgowym ptaków. Przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na obszarze Natura 2000.

Stwierdzono, że w czasie prac budowlanych zwiększy się natężenie hałasu, dlatego roboty zaplanowano na godziny dzienne w godzinach 6-22. Aby ograniczyć uciążliwości akustyczne w trakcie eksploatacji przewidziano montaż cichej nawierzchni oraz ekranów akustycznych.

W celu minimalizacji drgań i wibracji wywoływanych przez tabor tramwajowy zaplanowano wykonanie torowisk z wykorzystaniem rozwiązań antywibracyjnych, takich jak maty wibroizolacyjne czy bezstykowe łączenia szyn.

 

Prezentujemy także nasze stanowisko w sprawie udziału Rady Osiedla Kościuszki w konsultacjach, który został opisany w olsztyńskiej prasie.


Do pobrania: Initiates file downloadzałącznik

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter