Idź do treści strony
11.03.2022 09:01

Dary dojechały do partnerów z Łucka

Już w czwartek (10.03) po południu wyruszył do Łucka - miasta partnerskiego Olsztyna - transport artykułów medycznych i leków. Konwój organizują Związek Ukraińców w Polsce i Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Olsztyn. Niebagatelny wkład w powodzenie przedsięwzięcia ma Bank Żywności w Olsztynie.

Od początku wojny na Ukrainie mieszkańcy Olsztyna zaangażowali się w pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy. W Banku Żywności w Olsztynie uruchomiono magazyn, do którego trafiały dary od instytucji i osób indywidualnych. Pierwsze transporty dotarły już m.in. do Lwowa czy Nowowołyńska. Teraz czas na pomoc Łuckowi, który jestem miastem partnerskim Olsztyna.

Łuck bardzo ucierpiał w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przedstawiciele partnerskiego miasta stolicy Warmii i Mazur przekazali listę najbardziej potrzebnych medykamentów.

- W akcję pomocy włączyły się olsztyńskie galerie handlowe, w których w ciągu ostatnich dni prowadzono zbiórki - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Galeria Warmińska oraz  olsztyński MPEC przekazały darowizny, za które miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Dworcowej kupiła leki i materiały opatrunkowe. Zbiórki zorganizowały też hotele i partnerzy miejskiej akcji "Visit Olsztyn. Nocujesz-Zyskujesz".

Mieszkańcy Olsztyna swoje dary przekazują m.in. do Banku Żywności w Olsztynie, który prowadzi ciągłą zbiórkę żywności, artykułów higienicznych i opatrunkowych przy ul. Gietkowskiej 9.

- W transporcie pojadą także dary, które zbieraliśmy podczas koncertu "Olsztyn. Solidarny z Ukrainą" - dodaje prezes Banku Żywności w Olsztynie, Marek Borowski.

Olsztyn i 220-tysięczny Łuck zawarły partnerską umowę niemal ćwierć wieku temu - w grudniu 1997 roku. Współpraca polega na szeregu działań w dziedzinie biznesu, aktywności społecznej, kulturalnej, sportowej. Przedstawiciele Łucka czerpią z doświadczeń Olsztyna w funkcjonowaniu przedsiębiorstw komunalnych, służby zdrowia czy pomocy społecznej. Tradycją stały się także wymiany edukacyjne i kulturalne.

Dla uczczenia współpracy jedna z olsztyńskich ulic nosi imię ukraińskiego poety. Tarasa Szewczenki.

[jak pomóc Ukrainie?]

Powróć do archiwum
Pogoda