Idź do treści strony
28.02.2022 15:53

Pomoc Ukrainie - najważniejsze informacje

[Отримай нр PESEL / Numer PESEL dla obywateli Ukrainy]

[Jak pomagać uchodźcom? Pobierz ulotki: polski | ukraiński | angielski | rosyjski]

[Baza instytucji świadczących pomoc w Olsztynie]


Wojewoda Warmińsko-Mazurski zorganizował Punkt Recepcyjny w Olsztynie. Punkt mieści się przy ul. Niepodległości 53/55. Kontakt Telefoniczny: 797-829-617, czynny całodobowo.

W celu umożliwienia pobytu ukraińskich uchodźców w Olsztynie i udzielenia pomocy wszyscy przybywający uchodźcy powinni skontaktować się z punktem recepcyjnym lub z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 89 535 19 30) i/lub Dyżurnym Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (89 522 24 11).

Wszelkich informacji dotyczących procedur relokacji uchodźców z Ukrainy oraz pomocy materialnej udzielają:
1. Dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa – tel. 89 522-81-12, e-mail: dyzurny.miasta@kryzys.olsztyn.pl
2. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 89 535-19-30, 89 535-96-70
*** Darmowy transport taxi z Dworca Głównego w Olsztynie do punktu recepcyjnego przy al. Niepodległości. Aby skorzystać z tego transportu, należy zadzwonić pod niżej podane numery telefonów z informacją o liczbie osób, które mają być przewiezione: 89 19192 lub 89 19622.
*** Bezpłatna komunikacja miejska w Olsztynie dla obywateli Ukrainy do 31 maja 2022 r. dotyczy tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polską-ukraińską w dniu 24 lutego 2022 r. lub później. Na podstawie dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy - uprawnienie przysługuje do dnia 31 maja 2022 r.

Інформації про процедури переміщення біженців з України та матеріальної допомоги надається:
1. Чергування в обласному центрі безпеки - тел. 89 5228112, електронна пошта: dyzurny.miasta@kryzys.olsztyn.pl
2. Воєводський антикризовий центр - тел. 89 535-19-30, 89 535-96-70
*** Безкоштовне таксі (TAXI) від Головного вокзалу в Ольштині до рецепцiйного центра на вул. Niepodległości. Щоб скористати з цього транспорта, зателефонуйте за номерами телефонів з інформацією про кількість людей, які планується перевезти: 89 19192 або 89 19622.

*** Безкоштовний громадський транспорт в Ольштині для громадян України до 31 травня 2022 р. стосується тих громадян України, які перетнули українсько-польський кордон 24 лютого 2022 р. або пізніше. На основі документу, який підтверджує перетин кордону — право на користування маєте до 31 травня 2022 р.


Główna olsztyńska zbiórka pomocowa:
Bank Żywności w Olsztynie

https://olsztyn.bankizywnosci.pl/
ul. Gietkowska 8
Olsztyn
Adrian Piotrowicz 662 243 186
Kazimierz Neumann 608 320 029

Godziny funkcjonowania: 12:00-18:00


Przydatne adresy stron internetowych:
* Serwis rządowy: www.gov.pl/web/udsc/ukraina
* Koordynacja pomocy humanitarnej (aktualizacja): www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/uwaga-pomagamukrainie--
* Dla pracodawców: www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/jestes-pracodawca-i-chcesz-pomoc-uchodzcom-z-ukrainy
* Praca: https://mupolsztyn.praca.gov.pl/-/17368756-jestes-uchodzca-z-ukrainy-tu-znajdziesz-informacje-o-tym-jak-mozemy-pomoc-tobie-i-twojej-rodzinie-w-znalezieniu-pracy-
* Szczepienia na Covid-19: www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/szczepienia-przeciw-covid-19-cudzoziemcow-narodowosci-ukrainskiej


Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy
Dworzec Główny Olsztyn
Organizator: Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Olsztyna przy wsparciu Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariuszy.
Punkt będzie czynny codziennie w godzinach 6:00-21:00 do odwołania.


Ruszyła aplikacja wspierająca osoby chcące pomóc ukraińskim uchodźcom oraz stanowiąca bazę informacyjną dla uchodźców. Aplikacja ma dwie wersje językowe i pomaga bezpośrednio skierować pomoc do potrzebujących.

Coraz więcej osób deklaruje swoją pomoc potrzebującym wsparcia Ukraińcom. W aplikacji znajduje się wiele informacji na temat zbiórek finansowych zarówno centralnych jak i "dedykowanych" konkretnym celom, np. na rzecz mieszkańców dane miasta:

https://pomagamukrainie.gov.pl/

Warto też skorzystać z pełnych, oficjalnych i przetłumaczonych informacji dedykowanych np. rodzicom dzieci przybywających z Ukrainy oraz studentom i naukowcom.
* https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy---------2
* https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy---------


Pomagają:

*** BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE
Bank Żywności w Olsztynie
ul. Bohaterów Monte Cassino 4
10-165 Olsztyn
Magazyn:
ul. Gietkowska 8
10-165 Olsztyn  

Szukamy Wolontariuszy!
Chętni do wsparcia pracy naszego magazynu mogą się zgłaszać do p. Aleksandry Chodorowskiej –  TEL. 510-172-588.

Instytucje i organizacje zainteresowane współpracą mogą się zgłaszać do p. Adriana Piotrowicza – TEL. 662-243-186.
PAMIĘTAJCIE RÓWNIEŻ, ŻE WCIĄŻ ZBIERAMY FUNDUSZE NA ZAKUP DODATKOWEJ ŻYWNOŚCI. Darowizny można przekazywać tutaj: tiny.pl/9lvvs

*** POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK w Olsztynie, gdzie można przekazać dary:
ul. Partyzantów 82
tel. 89 527-51-19
www: https://pck.olsztyn.pl/
e-mail: olsztyn@pck.pl

Polski Czerwony Krzyż ogłasza zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie
Potrzebne są:
- ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy;
- KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń;
- ŚRODKI OPATRUNKOWE I MEDYKAMENTY, zwłaszcza na zranienia i oparzenia, koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków;
- NOWE koce i śpiwory.
UWAGA: Zbiórka nie obejmuje odzieży.

*** SIEPOMAGA.PL
Trwa największa, ogólnopolska zbiórka na pomoc Ukrainie.
DOŁĄCZ: https://www.siepomaga.pl/ukraina

Na Siepomaga.pl trwa największa internetowa zbiórka na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Nie zostawimy Was w potrzebie! W tym momencie jedyne, co wspólnie możemy zrobić, to okazać wsparcie naszym sąsiadom, którzy mierzą się z najgorszym koszmarem! Wojna to śmierć, strach, chaos... To właśnie dzieje się za naszą wschodnią granicą. Teraz liczy się solidarność i jedność! Całość zebranej kwoty zostanie przekazana na pomoc ofiarom konfliktu. Ta zbiórka powstała, by móc zebrać środki w formie funduszu pomocy ofiarom wojny. Zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do aktualnych potrzeb. O wszystkim informować będziemy na stronie zbiórki.

#siepomagaUkrainie
#pomocUkrainie
#prayforukraine

*** CARITAS
POMOC DLA UKRAINY
W tych traumatycznych chwilach łączymy się duchowo z naszymi sąsiadami i przyjaciółmi z Ukrainy! Wspierajmy ich dobrym słowem, pocieszeniem, pomocą materialną! – Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem. Zachęcam wszystkich, aby przypadająca 2 marca Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. W szczególny sposób zachęcam wierzących, aby w tym dniu intensywnie oddali się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny. – apeluje Papież Franciszek.

Nie ma usprawiedliwienia dla wszczynania wojen. Śmierć, zniszczenie i cierpienie niewinnych musi spotkać się ze sprzeciwem i konkretną odpowiedzią chrześcijan. Apelujemy o wspieranie zbiórki na rzecz potrzebujących Ukraińców:
- dokonaj wpłaty na stronie: http://caritas.pl/ukraina
- wpłać dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA
- wyślij SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46zł)
#PrayForUkraine
#Ukraina #PomocDlaUkrainy

Powróć do archiwum
Pogoda