Idź do treści strony

 

ZAMEK - Wizytę w olsztyńskim zamku należy zacząć od wypowiedzenia życzenia, ściskając za nos kamienną „pruską babę” na zamkowym dziedzińcu. Ponoć baba życzenia spełnia. Wybudowany w XIV w. stanowił najpotężniejszą warownię wybudowaną przez Kapitułę Warmińską, siedzibę kanoników. Na zamku była też zbrojownia, łaźnia, pralnia, wozownia i stajnia. Obecnie Muzeum Warmii i Mazur.

olsztyn_wys_bram

KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA - wzniesiony w XIV w. gotycki potężny kościół . Z kościołem św. Jakuba związana jest legenda o świeczniku z rogami jelenia (XVI w.). Pewnego razu podczas polowania w podolsztyńskim lesie spłoszony jeleń wbiegł do centrum Olsztyna, do wnętrza katedry i padł martwy. Na pamiątkę tego niezwykłego zdarzenia wykonano ozdobiony prawdziwym porożem drewniany świecznik z głową jelenia. 

WYSOKA BRAMA – pozostała jedna z trzech bram prowadzących do miasta, zwana Bramą Górną. Na przestrzeni wieków pełniła różne funkcje. Była w niej zbrojownia i więzienie, mieszkali w niej bezdomni, obecnie hotel PTTK wypowiadaniu życzeń przechodząc pod Wysoką Bramą.  

STARY RATUSZ - dawniej siedziba władz miasta, obecnie Biblioteka Wojewódzka i miejsce wielu ciekawych wystaw. Po renowacji w 2003 roku Ratusz odzyskał swój dawny kształt, najstarsza część pochodzi z XVI w.

RATUSZ zwany Nowym – wybudowany w1916 r. stanowi siedzibę władz miasta. W tym miejscu od XV w. stał kościółek św. Krzyża, później był tu cmentarz.

 

olsztyn_stary_ratusz

olsztyn_katedra_mur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zamek

 

Pogoda