Miejsce: Zamek w Olsztynie (dziedziniec)
Termin:
Sobota 22 maja 2010 g. 13-22, Niedziela 23 maja 2010 g. 10-20
Wykonawcy:
- Towarzystwo Turniejowe „Unia Pruska”
- Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba
- Zespół Tańca Dworskiego „Gratia Iuvenis”
- Zespół Muzyki Dawnej „Sabionetta”
- Artyści muzycy (dudziarz i bębny)
- Stanowiska rzemieślnicze
Elementy inscenizacji
- Średniowieczny obóz rycerski – w jego skład wchodzą repliki historycznych namiotów rycerskich z bogatym wyposażeniem obozowym. Ze względu na specyfikę miejsca prezentacji proponujemy 3-4 namioty różnej konstrukcji i wielkości. Obok namiotów rozstawione zostaną średniowieczne kuchnie polowe - paleniska, umożliwiające prezentacje sporządzania posiłków bez konieczności zanieczyszczania podłoża. Poza tym w obrębie obozu zlokalizowane zostaną stojaki z uzbrojeniem i wyposażeniem bojowym, meble obozowe, dekoracje chorągwiami itp.
- Średniowieczny park artyleryjski - w skład którego wchodzić będą zarówno rekonstrukcje średniowiecznych dział - bombardy różnej konstrukcji i różnego kalibru (3 sztuki), jak i broń ręczna – hakownice. Wszystkie egzemplarze broni palnej to repliki czarno prochowe, nie wymagające dodatkowych zezwoleń.
- Grupa rycerska - składająca się z braci zakonu NMP oraz przedstawicieli rycerstwa feudalnego z terenu Prus jak i królestwa. W skład grupy wchodzić będą poczty bojowe (rycerskie i zakonny) w pełni wyposażone w repliki średniowiecznej broni (oferujemy dużą różnorodność broni i uzbrojenia), przygotowane do prezentacji i pokazów średniowiecznych, rycerskich walk turniejowych.
- Grupa strzelecka – łucznicy wyposażeni w repliki średniowiecznych łuków tzw. angielskich, używanych myśliwsko i bojowo na tym terenie, wraz z ubiorem i wyposażeniem, przygotowana do pokazów i prezentacji zastosowania tego rodzaju broni.
- Grupa taneczna – w skład której wchodzą rycerze i damy dworu prezentujący zestaw stylizowanych tańców historycznych w strojach wizytowych i paradnych z epoki
- Grupa kuglarska (w tym fireshow) – nawiązujący do średniowiecznych wędrownych grup wagantów zespół prezentujący spektakl z użyciem płonącego wyposażenia żonglerskiego, ilustrowany muzyką (dudy, bębny).
- Zespół muzyki dawnej – zespół wykonujący średniowieczne utwory na replikach instrumentów z epoki, akompaniujący pokazom tanecznym.
Wymienione grupy wykonawców uczestniczą w następujących działaniach:
- Blok prezentacji obozowych – Osoby znajdujące się w obozie prezentują typowe średniowieczne zajęcia obozowe: oporządzanie broni i uzbrojenia, przygotowanie posiłków, drobne rzemiosła i czynności wytwórcze (np. haft i wyszywanie), gry i rozrywki rycerskie. Prezentacje prowadzone są w formie interakcji z publicznością na zasadzie możliwości spróbowania własnych sił, przymiarek itp. Prezentacja obozowa trwa przez cały czas stanowiąc tło do innych działań prowadzonych w ramach pokazu.
- Blok poświęcony kulturze dworskiej – wypełniają go prezentacje grupy tanecznej z możliwością krótkich warsztatów w celu poznania i udziału w jednym z tańców średniowiecznych.
Blok poświęcony zagadnieniom militarnym – Grupa bojowa prezentuje praktyczne zastosowanie różnych rodzajów broni i uzbrojenia rycerskiego w trakcie walk oraz specyficzne dla kultury rycerskiej zwyczaje turniejowe i bojowe. - Blok artyleryjski – Zaprezentowanie konstrukcji i działania średniowiecznej broni palnej – artyleryjskiej oraz ręcznej podczas pokazów zawierających przygotowanie broni, odpalenie oraz konserwację – możliwe uczestnictwo ograniczonej liczby osób bezpośrednio w obsłudze broni.
Pokazy strzeleckie – Przygotowanie torów strzeleckich z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Prowadzenie warsztatów strzeleckich dla publiczności oraz prezentacja pojedynku turniejowego – inscenizacja turnieju łuczniczego – myśliwskiego i bojowego. - Pokaz kuglarzy i teatru ognia - występy grupy żonglerów i połykaczy ognia (po zmierzchu także z użyciem płonących rekwizytów wieńczący cały dzień prezentacji)
Koncert muzyki dawnej – koncerty muzyki dawnej wykonywanej przez Zespół „Sabionetta”, około 30-minutowe koncerty (5 dziennie), połączone z opowiadaniem o dawnej muzyce i instrumentach
Rzemieślnicy – dwa stoiska rzemiosł dawnych (m.in. mincerz), pozwalający publiczności zapoznać się ze średniowiecznymi metodami produkcji
Do pobrania:
- Program inscenizacji