Idź do treści strony
Gospodarka

Budowanie własnego biznesu to proces długotrwały i żmudny. Wielu z nas, szczególnie młodych ludzi, stoi przed trudnym wyborem. Etat czy własna firma? Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy. Przy jednej i drugiej drodze rozwoju trzeba mieć odpowiednie cechy, bez których zarówno praca u kogoś na etacie, jak i prowadzenie własnej działalności, są po prostu niemożliwe. Czym jest startup? Określenie to nie znaczy nic innego jak po prostu biznes. Mówiąc dokładniej - osoba, która prowadzi startup startuje z budowaniem swojego biznesu, wykonuje pierwsze kroki ku niezależności finansowej. Startup to nic innego, jak młoda firma tworzona przez z reguły młodych ludzi.

Źródło: www.parp.gov.pl

Start-up – przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Przedsiębiorstwa te mają zwykle krótką historię, są w fazie rozwojowej i aktywnie poszukują nowych rynków.

Przedsiębiorstwa start-up powstać mogą w dowolnej branży, jednak najczęściej związane są      z nowymi technologiami. Do ich cech charakterystycznych zalicza się:

  • Niskie koszty rozpoczęcia działalności,
  • Wyższe niż w przypadku "standardowych" przedsięwzięć ryzyko,
  • Potencjalnie wyższy w stosunku do "standardowych" przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

Jedną z metod finansowania projektów rozpoczynanych, jako start-up jest korzystaniez funduszy venture capital lub z pomocy aniołów biznesu. Momentem, w którym przedsiębiorstwo przestaje być uważane za start-up, może być osiągnięcie zysku, fuzja lub przejęcie.

Źródło: Wikipedia

Pogoda