Idź do treści strony
Gospodarka

Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS

Zintegrowane centrum przesiadkowe, które powstało przy olsztyńskim Dworcu Głównym, na niewielkim obszarze kumuluje różne środki transportu tj. kolej, transport autobusowy, komunikację miejską, tramwaje, rower, samochody osobowe i taxi, co zdecydowanie usprawnia obsługę pasażerów oraz skraca czas potrzebny na przesiadanie się pomiędzy tymi środkami transportu.

Główną osią nowego węzła przesiadkowego jest torowisko. Końcowy przystanek tramwajów pozostał w niezmienionym kształcie – na jego środku, ale wybudowany został dodatkowy tor dla tramwajów jadących w przyszłości na dworzec nową trasą z Pieczewa. Końcowy przystanek dla autobusów miejskich zlokalizowany został koło skrzyżowania ulic Lubelskiej i Przemysłowej. Główny przystanek dworcowy obecnie znajduje się koło wieżowca kolejowego.

Podczas budowy nowego węzła przesiadkowego, przebudowane zostały także sąsiadujące z dworcem fragmenty ulic Partyzantów, Lubelskiej oraz Przemysłowej, a także ul. Partyzantów od pl. Bema do pl. Konstytucji 3 Maja. W rejonie inwestycji powstały nowe przejścia dla pieszych, a także dwukierunkowe trasy rowerowe, a na skrajnych pasach ulicy Partyzantów wybudowano buspasy.

Wartość przebudowy ul. Partyzantów, jak i budowy węzła wyniosła ok. 23 mln zł. Dofinansowanie unijne: 85 %.
Wykonawcą inwestycji była firma Skanska S.A.

Pogoda