Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

16.11.2010 23:00

113 lat Stacji Uzdatniania Wody „Zachód” …

… a jak nowo wybudowana. Jedno kliknięcie myszką i już działa kolejna studnia głębinowa. W ten sposób Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna uruchomił jeden z etapów procesu technologicznego w gruntownie zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody „Zachód”. Jest to drugi pod względem wielkości tego typu obiekt w Olsztynie.

Historia SUW „Zachód” sięga końca XIX w. Pierwszą modernizację wykonano w okresie międzywojennym, kiedy to pompy parowe zastąpiono elektrycznymi. Wówczas wodę pobierano z głębokości ok. 30 m. Dziś stacja „Zachód” po kolejnej modernizacji pozyskuje wodę ze złóż usytuowanych nawet 10-krotnie głębiej. Obecnie woda z jej ujęcia pokrywa ponad 27% zapotrzebowania w mieście. W ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej od początku 2006 roku w stacji zmodernizowano niemal wszystko. Przebudowany został układ filtracyjny,  pompownia sieciowa, chlorownia, wybudowano układ płukania filtrów,  rurociąg spustowy ze zbiorników wyrównawczych i inne urządzenia prowadzące do uzyskania założonych parametrów ekologicznych. Nie pominięto także modernizacji budynków. W wyniku inwestycji została zwiększona maksymalna wydajność z 12 000m3/d do 21 600 m3/d.

Wartość przedsięwzięcia przekracza nieco ponad 11 milionów zł.

W Olsztynie jest 6 stacji uzdatniania wody (Zachód, Karolin, Kortowo, Wschód, Jaroty, Likusy) zaopatrujących mieszkańców w wodę pitną z 6 ujęć wody podziemnej. Stacja "Zachód" usytuowana jest nad jeziorem Krzywym przy ul. Żeglarskiej. Czerpie wodę z 8 studni głębinowych. Wydajność każdej z nich to 250 metrów sześciennych na godzinę. 

Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Olsztynie”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii.

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter