Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

29.10.2009 00:00

656. urodziny miasta!

Powrót hejnału, reaktywacja Towarzystwa Upiększania Miasta Olsztyna i tort dla mieszkańców – tak miasto będzie świętowało swoje urodziny przed ratuszem. W sobotę 31 października przypada 656. rocznica podpisania aktu lokacyjnego Olsztyna oraz 97. rocznica położenia kamienia węgielnego pod wieżę dzisiejszego ratusza.

 

Punktualnie o godz. 12 z ratuszowej wieży rozlegną się tradycyjne kuranty (trwają około 80 sekund), a zaraz po nich trębacz zagra hejnał. To powrót do tradycji z okresu 1947-48. Hymn „O Warmio moja miła” po raz pierwszy jako hejnał miasta odegrano z wieży ratuszowej w południe 28 października 1947 roku. Teraz jego melodia będzie się rozlegać ponownie – codziennie po kurantach, czyli chwilę po godz. 12. Trębaczem miejskim został Daniel Rupiński, młody niewidomy muzyk. Pomogą mu wolontariusze.

 Po odegraniu hejnału nastąpi uroczysta reaktywacja Towarzystwa Upiększania Miasta Olsztyna (zał. 1843 r.). Pomysłodawca inicjatywy Andrzej Bobrowicz z olsztyńskiego oddziału PTTK odczyta inwokację, przedstawia historyczny kontekst i cele reaktywowanego stowarzyszenia i zaprosi zebranych do wpisywania się w pamiątkowej kronice wydarzenia (będzie wystawiona przed ratuszem).

 Po uroczystości odbędzie się „impreza urodzinowa” miasta na placu przed ratuszem. W programie m.in. tort dla mieszkańców, obecność „ikon miasta” – Mikołaja Kopernika (w tej roli Jarosław Borodziuk) i Św. Jakuba (Mirosław Korzunowicz), odśpiewanie miastu „Sto lat” oraz pamiątkowe zdjęcie zebranych przed ratuszem. Dodatkowo, również zgodnie z tradycją, w niedzielę 1 listopada o godz. 11 w Katedrze Św. Jakuba odbędzie się uroczysta msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców z okazji 656. urodzin Olsztyna

 Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna – kontekst, tradycje, cele

Konsekwencje rewolucji przemysłowej w XIX wieku przyniosły nowe spojrzenie na rolę zieleni w otoczeniu człowieka. Zaczęła kiełkować idea miasta-ogrodu, przyjaznego człowiekowi zintegrowanego obiektu typu miasto-wieś, miejsca w którym znaczący obszar zajmują tereny zielone o charakterze rekreacyjnym. Rozmaite gremia zaczęły podnosić kwestię upiększania krajobrazu. Już w 1822 roku na terenie Królestwa Prus powstało Towarzystwo dla Ulepszania Ogrodnictwa (Vereins zur Beförderung des Gartenbaues). W 1843 roku w Olsztynie z inicjatywy burmistrza Jakuba Rarkowskiego powstało Towarzystwo Upiększania Miasta (Verschönerungsverein). Stowarzyszenie zajmowało się porządkowaniem ulic, skwerów i podwórek, uczestniczyło w organizowaniu świąt państwowych i miejskich, zajmowało się też dekorowaniem i iluminowaniem miasta. Przyczyniło się również do założenia parku w Jakubowie. Przestało istnieć w 1945 roku. Reaktywowane Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna będzie zrzeszać wszystkich chętnych i działać we współpracy z Urzędem Miasta. Członkowie TUMO będą działać społecznie na rzecz poprawy estetyki miasta, brać czynny udział w tworzeniu nowych koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej oraz uczestniczyć w publicznym dyskursie na temat jakości i estetyki miejskich inwestycji. W planach towarzystwa są m.in. „olsztyńskie desanty estetyczne” – organizowane przez wolontariuszy akcje porządkowania zaniedbanych terenów w mieście, a także konkurs na „Czyste podwórko – estetyczne osiedle”. Działalność stowarzyszenia będzie się opierać na dobrej woli, inicjatywie i współpracy ludzi oraz środowisk tworzących i wspierających TUMO.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter