Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

03.02.2010 20:35

Aglomeracja rośnie

Do samorządowców sześciu gmin mających stworzyć Olsztyński Obszar Aglomeracyjny dołączyli dzisiaj wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu olsztyńskiego. Stworzą Radę Obszaru Aglomeracyjnego – platformę umożliwiającą skuteczne rozwiązywanie problemów w strategicznych zagadnieniach dla gmin i całej aglomeracji.



- Budując silną aglomerację nie można myśleć o interesie tylko jednej, konkretnej gminy, czy miasta. Musimy myśleć o wszystkich i w takim też zakresie podejmować działania. A tego nie da się zrobić bez współpracy i wymiany informacji – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna podczas spotkania samorządowców z powiatu olsztyńskiego w ramach tworzonego Obszaru Aglomeracji Olsztyńskiej, które odbyło się dzisiaj w starostwie. – Dlatego proponujemy powołać Radę Aglomeracji Olsztyńskiej obejmującej wszystkie gminy powiatu. Rada funkcjonowałaby jako forum, na którym nie tylko sprecyzujemy nurtujące nas problemy, ale też wypracujemy ich rozwiązanie.
Zaznaczył, że działając wspólnie jako Rada Aglomeracji sama Aglomeracja będzie miała silniejszy głos w regionie i łatwiej jej będzie pozyskiwać środki z zewnątrz na inwestycje – np. z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa.


Wszyscy za powołaniem Rady

Jako przykład obszarów wymagających wspólnych działań prezydent wymienił m.in. transport publiczny, gospodarkę odpadami komunalnymi, gospodarkę wodno-ściekową. Jeśli chodzi o transport publiczny wójtowie dostrzegają na przykład, że przewoźnicy często omijają niewielkie miejscowości, które mają obwodnice, mimo że powinni realizować do nich kursy zgodnie z wydaną im koncesją. – Szczerze mówiąc nie wiem jak ten problem rozwiązać bez współpracy z Olsztynem, który wydaje koncesje. Gmina sama nie da rady tego zjawiska zwalczyć – mówił Stanisław Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta. Odnosząc się dalej do współpracy w ramach Aglomeracji poszedł nawet o krok dalej: - Powinniśmy mieć wspólną Strategię Rozwoju.
Pozostali wójtowie i burmistrzowie pozytywnie odnieśli się do propozycji stworzenia Rady Aglomeracji. Samorządowcy powołali zespół roboczy, który wypracuje tekst porozumienia w sprawie stworzenia Rady Aglomeracji i przede wszystkim określi jej rolę. – Myślę, że do końca lutego porozumienie będzie gotowe  - mówił gospodarz spotkania Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Proponuję, by zespół pracował w naszym starostwie.

Ocena modeli funkcjonalno-instytucjonalnych

Następnie powołano drugi zespół – ds. gospodarki wodno-ściekowej. Który zajmie się wyborem formy funkcjonowania Aglomeracji w tym zakresie. – W połowie marca powinniśmy mieć już gotową analizę co najmniej trzech modeli funkcjonalno-instytucjonalnych oraz rekomendację optymalnego rozwiązania – mówił Grzymowicz.
Ocenę wykonuje firma DS Consulting z Gdańska, która w oparciu o metodę analizy SWOT rozpatruje modele:

  • konsolidacji operatorskiej (świadczenie usług przez jedną firmę – operatora, podczas gdy majątek zostaje w rękach zainteresowanych samorządów lub ich spółek),
  • spółki aglomeracyjnej (objęcie udziałów w PWiK przez gminy w zamian za wniesiony majątek),
  • konsolidacji majątkowej (świadczenie usług przez jedną lub wiele firm gdy majątek skupiony jest w jednym podmiocie – np. majątkowej spółce aglomeracyjnej).


Modele muszą uwzględniać cele uczestników porozumienia zawarte w liście intencyjnym z 27 października 2009 podpisanym przez gminy Olsztyn, Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd i Jonkowo.

 

Czytaj też:

Dogadywanie Aglomeracji

 

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter