Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

22.05.2012 14:43

Akt Erekcyjny

W środę, 23 maja 2012 roku nastąpi podpisanie i wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Inwestycja warta blisko 70 milionów złotych, współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.


Zakończenie prac i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego przewiduje się IV kwartał 2013 roku. Pod koniec przyszłego roku do dyspozycji przedsiębiorców zostanie oddanych ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej, laboratoryjnej oraz infrastruktura techniczna, która wraz z kompleksowym programem wsparcia pozwoli na rozwój potencjału innowacyjnego firm ulokowanych na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

OPN-T to miejsce dla firm branż m.in. takich jak: ICT, budowlana, ochrona środowiska, biotechnologia, spożywcza oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność o charakterze innowacyjnym. Dla przyszłych lokatorów Parku przygotowana zostanie atrakcyjna infrastruktura techniczna: klimatyzowane, objęte kontrolą dostępu pomieszczenia biurowe z dostępem do internetu, sale spotkań biznesowych, sala konferencyjna na 260 osób, miejsca parkingowe.

Choć zakończenie inwestycji i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego planowane jest na IV kwartał 2013 r. już teraz zapraszamy firmy zainteresowane współpracą w ramach OPN-T do zapoznania się z przygotowaną dla nich ofertą dostępną na www.parktechnologiczny.olsztyn.eu .

Uroczystość podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego odbędzie się 23 maja 2012 roku o godzinie 11:00 na terenie przyszłego OPN-T.


Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny to nowoczesny kompleks sześciu budynków biurowych i laboratoryjnych zlokalizowanych w atrakcyjnej części Olsztyna w okolicach jeziora Skanda. Inwestycja obejmuje budowę: budynku biurowo-konferencyjnego (BK) o pow. użytkowej 2.875 m2; budynku inkubatora przedsiębiorczości (B1) o pow. użytkowej 1.575 m2; dwóch budynków biurowych (B2 i B3) o pow. Użytkowej 1.865 m2 każdy; dwóch budynków laboratoryjnych (L1 i L2) o pow. użytkowej 1.525 m2 każdy.

Budowa Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest realizowana przy finansowym wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 (Oś priorytetowa I. Nowoczesna Gospodarka, Działanie I.3 Wspieranie innowacji).

Wartość projektu: 69 494 977,82 PLN
Wartość dofinansowania: 56 512 106,00 PLN

Zakończenie inwestycji i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego planowane jest na IV kwartał 2013 r.

Lokalizacja
Nowoczesny kompleks budynków Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego powstaje na prawie
20 hektarach terenów miejskich. Zlokalizowana około 4 km od centrum inwestycja, sąsiaduje od strony północno-zachodniej i zachodniej - z ogródkami działkowymi oraz zabudową mieszkalną jednorodzinną, od strony północnej - z terenami o charakterze przemysłowym, gospodarczym i technicznym, zaś od strony południowej i wschodniej - z Jeziorem Skanda wraz z przylegającymi do niego terenami zielonymi.

Atrakcyjność terenu zwiększają dogodne połączenia komunikacyjne drogami krajowymi: nr 51 (droga łącząca najważniejsze polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach z zespołem miejskim Olsztyna oraz drogą krajową nr 7), nr 53 (droga łącząca Olsztyn z Ostrołęką), 16 (droga stanowiąca główny szlak komunikacyjny na Mazurach, przebiegająca z Dolnej Grupy k/Grudziądza do dawnego przejścia granicznego z Litwą w Ogrodnikach) oraz za pośrednictwem drogi wojewódzkiej nr 598 (łączącej drogę krajową nr 53 w Olsztynie z drogą krajową nr 58 w Zgniłosze).

Profil sektorowy
Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny to miejsce, w którym swoje miejsce znajdą przedsiębiorstwa
innowacyjne, wykorzystujące nowoczesne technologie oraz firmy badawcze, których działalność będzie
stanowić doskonałą bazę dla rozwoju nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw.

Na podstawie trendów rynkowych, które mogą zasadniczo wpływać na typ inwestycji lokowanych w Polsce oraz na podstawie uwarunkowań lokalnych, wskazujących zarówno na główne branże w regionie, jak i na branże, które potencjalnie mają szanse się takimi stać, wyodrębniono 5 sektorów, które potencjalnie mogą przesądzić o profilu Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Do branż tych należą:
- ICT (IT i telekomunikacja);
- budowlana;
- ochrona środowiska;
- biotechnologie;
- spożywcza.
Nie jest to jednak zamknięty katalog branż. Lista sektorów może zostać poszerzona o inne zaproponowane przez przyszłych lokatorów Parku, w ramach zgłoszonych najbardziej interesujących projektów o charakterze innowacyjnym. Głównym kryterium naboru projektów będzie indywidualna ocena ich innowacyjności, która zostanie dokonana przez wybraną w tym celu Radę Programową OPN-T.

Oferta Parku
W ramach realizowanego projektu wybudowane zostaną drogi dojazdowe do Parku oraz powstanie sześć obiektów: budynek biurowo-konferencyjny; budynek inkubatora przedsiębiorczości; dwa budynki
biurowe; dwa budynki laboratoryjne, z czego w jednym z nich prowadzone będą prace badawcze w zakresie propagacji fal radiowych w jonosferze, satelitarnego pozycjonowania i nawigacji oraz biotechnologii.

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny składał się będzie z trzech funkcjonalnych części:
1. Park Technologiczny – miejsce przeznaczone dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku;
2. Inkubator Przedsiębiorczości – miejsce prowadzenia działalności nowo utworzonych, innowacyjnych firm i wspierania ich rozwoju;
3. Centrum Transferu Technologii – miejsce prowadzenia badań naukowych nad nowymi technologiami, ich wykorzystaniem i wdrożeniem.

Park Technologiczny
W skład Parku technologicznego wejdą trzy budynki:
- Budynek biurowo-konferencyjny (BK) stanowiący siedzibę firm świadczących usługi około biznesowe (księgowe, w zakresie promocji, szkoleniowe, doradcze, prawne, podatkowe, ubezpieczeniowe i in.).

Do dyspozycji lokatorów OPN-T zostanie przygotowana nowoczesna przestrzeń wystawiennicza, gdzie podmioty skupione wokół Parku będą miały możliwość zaprezentowania rezultatów przeprowadzonych badań naukowych, doświadczeń i eksperymentów oraz innowacyjnych produktów i technologii. Do użytku lokatorów Parku oraz firm współpracujących z OPN-T zostaną oddane sale spotkań biznesowych a także sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny, przygotowana do przyjęcia 260 uczestników szkoleń i konferencji (istnieje możliwość wynajęcia Sali oraz powierzchni wystawienniczej firmom zewnętrznym). Pracownicy i goście Parku będą mogli skorzystać z dostępu do ogólnodostępnej bezprzewodowej sieci internetowej.

W budynku BK siedzibę znajdzie również kierownictwo Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
- Dwa budynki biurowe (B2, B3), stanowiące siedzibę przedsiębiorstw istniejących na rynku od wielu lat.

Firmy te, będące głównym źródłem rozwoju gospodarczego, zwiększania innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, będą miały możliwość - korzystając z infrastruktury OPN-T – nadal rozwijać swoją działalność.

Korzyści dla lokatorów Parku Technologicznego:
- dzierżawa klimatyzowanego lokalu biurowego lub laboratoryjnego, wyposażonego w podstawowe media (78 biur o pow. 22-30 m2 w budynkach B2, B3 oraz 21 pomieszczeń o pow. 20-35 m2 w budynku BK);
- dostęp do wyspecjalizowanych laboratoriów;
- udostępnienie sal konferencyjnych (20-osobowych), pokoi spotkań biznesowych (8-osobowych) oraz sprzętu audio-wizualnego;
- udostępnianie powierzchni wspólnej, np. w celach wystawowych, promocyjnych;
- dostęp do wyposażonych i umeblowanych pokoi śniadań;
- udostępnienie linii telefonicznej oraz sieci internetowej;
- promocja firmy na stronie internetowej „Olsztyńskiego Parku Naukowo – Technologicznego”;
- dostęp do usług około biznesowych (księgowych, szkoleniowych, pomoc w działaniach promocyjnych, doradztwo prawne, podatkowe, ubezpieczeniowe i inne), świadczonych przez firmy ulokowane na terenie OPN-T;
- parking samochodowy.

Inkubator Przedsiębiorczości
Inkubator przedsiębiorczości (budynek B1) jest tworzony z myślą o początkujących firmach (nowo powstałych lub o stażu na rynku pracy - do 6 miesięcy), skoncentrowanych zwłaszcza na rozwoju innowacyjnych produktów i technologii.

Korzyści dla lokatorów Inkubatora:
- dzierżawa klimatyzowanej, umeblowanej powierzchni biurowej o powierzchni 20-30 m2 (23 biura);
- dzierżawa klimatyzowanego lokalu laboratoryjnego, wyposażonego w podstawowe media;
- udostępnienie standardowego sprzętu informatycznego (komputer klasy PC, monitor) wraz z oprogramowaniem oraz biurowego (drukarka, fax);
- dostęp do wyspecjalizowanych laboratoriów;
- udostępnienie sal konferencyjnych (20-osobowych), pokoi spotkań biznesowych (8-osobowych) oraz sprzętu audio-wizualnego
- udostępnienie linii telefonicznej wraz z aparatem telefonicznym;
- udostępnianie powierzchni wspólnej, np. w celach wystawowych, promocyjnych;
- dostęp do wyposażonych i umeblowanych pokoi śniadań;
-  udostępnienie linii telefonicznej oraz sieci internetowej;
- promocja firmy na stronie internetowej „Olsztyńskiego Parku Naukowo Technologicznego”;
- dostęp do usług około biznesowych (księgowych, szkoleniowych, pomoc w działaniach promocyjnych, doradztwo prawne, podatkowe, ubezpieczeniowe i inne), świadczonych na preferencyjnych warunkach przez firmy ulokowane na terenie OPN-T;
- parking samochodowy.

Centrum Transferu Technologii
Centrum składać się będzie z dwóch obiektów biurowo-laboratoryjnych – L1 i L2.

W jednym z budynków (L2) znajdą się laboratoria chemiczne, molekularne i technologiczne oraz Centrum propagacji fal radiowych w jonosferze i Centrum satelitarnego pozycjonowana i nawigacji.

W drugim budynku (L1), do dyspozycji firm związanych będą pomieszczenia laboratoryjne (o powierzchni 15-75 m2),  biurowe (o powierzchni 15-28 m2), 20-osobowa sala konferencyjna oraz pokoje spotkań biznesowych. Pracownicy naukowi i studenci będą tu mogli przeprowadzać badania, doświadczenia i eksperymenty w celu tworzenia nowoczesnych i innowacyjnych technologii i produktów. Powierzchnia całkowita każdego z budynków wyniesie 1 780,00 m2 oraz powierzchna użytkowa 1 525,00 m2 każdy.

Korzyści dla lokatorów Centrum Transferu Technologii:
- dzierżawa klimatyzowanego lokalu biurowego lub laboratoryjnego, wyposażonego w podstawowe media;
- dostęp do wyspecjalizowanych laboratoriów;
- udostępnienie sal konferencyjnych, pokoi spotkań biznesowych oraz sprzętu audio-wizualnego;
- udostępnianie powierzchni wspólnej, np. w celach wystawowych, promocyjnych;
- dostęp do wyposażonych i umeblowanych pokoi śniadań;
- udostępnienie linii telefonicznej oraz sieci internetowej;
- promocja firmy na stronie internetowej „Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego”;
- dostęp do usług około biznesowych (księgowych, szkoleniowych, pomoc w działaniach
promocyjnych, doradztwo prawne, podatkowe, ubezpieczeniowe i inne), świadczonych przez firmy ulokowane na terenie OPN-T;
- parking samochodowy.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter