Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

29.09.2010 14:56

Aleje w ogrodzie

W Olsztynie powstaje kilka projektów alei poświęconych znanym i uznanym ludziom, nie tylko związanym z naszym miastem. Aleja Gwiazd czy Aleja Kosmonautów mają szanse wzbogacić Olsztyn. Zaopiniuj te projekty. www.konsultacje.olsztyn.eu  

Propozycja Teatru Dramatycznego im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Wolne Ptaki Sztuki

Aleje Gwiazd z odciśniętymi rękoma wielkich postaci, z ich ławeczkami i pamiątkowymi tablicami ma już praktycznie każde miasto. A Olsztyn będzie miał swoje Ptaki Północy! Postanowiliśmy otwierać każdy nowy sezon artystyczny naszego Teatru uhonorowaniem najwybitniejszych postaci olsztyńskiej sztuki. Powstanie areopag Wolnych Ptaków – złożony z rzeźb usytuowanych po dwóch stronach pomnika z popiersiem naszego patrona, Stefana Jaracza. Każda z ptasich rzeźb uświetniać będzie wybitną osobowość ze świata teatru, muzyki, literatury i sztuk plastycznych. Biogramy tak zasłużonych twórców zostaną dyskretnie wkomponowane w przestrzeń przy pomniku. Coroczne odsłanianie kolejnych Wolnych Ptaków będzie poszerzaniem zmetaforyzowanej przestrzeni sztuki jako wolnej, niezależnej kreacji w otaczającej ją architekturze miasta. Wokół pomnika Stefana Jaracza, w otoczeniu Wolnych Ptaków pojawią się krzesła teatralne – agora teatru i widza, naturalne miejsce spotkań mieszkańców Olsztyna oraz odwiedzających miasto turystów. Olsztyn jest dumny ze swoich Artystów!

www.konsultacje.olsztyn.eu    

 

Propozycja Urzędu Miasta Olsztyn

Idea

Projekt Alei Kosmonautów Powstanie w Olsztynie Alei Kosmonautów – ludzi, którzy podbili kosmos (Amerykanie, Rosjanie, Chińczycy, „nasz” Mirosław Hermaszewski, itd.) – na wzór hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Jak pamiątkowa aleja będzie wyglądała? Powstanie wzdłuż chodnika prowadzącego do drzwi planetarium. Upamiętnieni zostaną latający w kosmos Amerykanie, Rosjanie i kosmonauci z innych krajów, zarówno nadal aktywni, jak i pionierzy podboju kosmosu. Aleja ma sprzyjać popularyzacji nauk ścisłych i promocji wiedzy o kosmosie.

Uzasadnienie

Aleje gwiazd to popularna na całym świecie forma honorowania osobistości. Za 50 lat, kiedy loty w kosmos spowszednieją, pamięć o pierwszych kosmonautach będzie przypominała opowieści o Krzysztofie Kolumbie i konkwistadorach. Dlatego Aleja Kosmonautów, ale dlaczego w Olsztynie? Bo to miasto ma silne związki z kosmosem. W latach 1516-1521 na olsztyńskim zamku rezydował Mikołaj Kopernik, który pełnił funkcję administratora dóbr Kapituły Warmińskiej. Tu skonstruował swoją słynną tablicę astronomiczną do wskazywania równonocny wiosennej i jesiennej i za jej pomocą obserwował Słońce. To jedyny na świecie zachowany do naszych czasów instrument astronomiczny sporządzony przez Kopernika. Tu również zaczął spisywać swoje najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. W Olsztynie znajduje się drugie co do wielkości w Polsce Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które zostało otwarte jako Planetarium Lotów Kosmicznych w 500. rocznicę urodzin Kopernika. W hallu Planetarium wystawiona jest bliźniacza kopia Sputnika I, pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Jest to dar Akademii Nauk ZSRR wręczony przez prof. A.A. Michałowa. Planetarium posiada też okruchy gruntu księżycowego przywiezione przez załogę misji Apollo 11 będące darem Prezydenta USA Richarda Nixona. Na przestrzeni lat planetarium odwiedzali astronauci i badacze kosmosu z różnych krajów. Chcielibyśmy by projekt uwidaczniał międzynarodowy charakter badania przestrzeni kosmicznej. Zgodnie z naszym zamierzeniem otwarcie alei ma być formą uczczenia przełomowej w dziejach astronautyki daty – 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos. Placówka rozwija się i unowocześnia. W 2010 r. na dwa projekty pozyskała ponad milion euro z Unii Europejskiej. Za te pieniądze Planetarium kupi cyfrowe systemy projekcyjne pozwalające na poszerzenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w zakresie nauk ścisłych. Dzięki temu olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium stanie się jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie.

www.konsultacje.olsztyn.eu  

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter