Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

24.08.2012 10:03

Artyleryjska już gotowa

Zakończyła się największa inwestycja drogowa realizowana przez Gminę Olsztyn. Konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu „Budowa nowego przebiegu ul. Artyleryjskiej z budową wiaduktu w ciągu ulic Partyzantów – Wojska Polskiego” odbędzie się o godzinie 11:00 w przejściu podziemnym pod ulicą Artyleryjską na wysokości Dworca Zachodniego, wejście od strony koszar. Zapraszamy!


Projekt „Budowa nowego przebiegu ul. Artyleryjskiej z budową wiaduktu w ciągu ulic Partyzantów - Wojska Polskiego" zrealizowany został w ramach działania 8.2: Drogi krajowe poza siecią TEN–T, priorytetu VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi: 108 mln PLN
Wartość robót budowlanych: 99 614 355,32 PLN
Dofinansowanie Projektu nie więcej niż: 89 653 512,94 PLN (85% kosztów kwalifikowalnych)


Instytucja Wdrażająca:
Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.
 Roboty budowlane:
Wykonawca: Konsorcjum firm STRABAG i DROMO Ostróda
Umowę na roboty z Wykonawcą podpisano w dniu 12.02.2010 r.  
Teren budowy przekazano w dniu 17.03.2010 r.
Docelowy ruch włączono: 21.06.2012 r.
Zasadnicze roboty budowlane zakończono: 29.06.2012 r.

Inżynier Kontraktu
Firma ECM Group Polska SA Warszawa,
Termin rozpoczęcia prac: 29.10.2009 r.
Zakres obowiązków: pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu według Warunków Kontraktowych FIDIC, w tym obsadzenie funkcji inspektorów nadzoru inwestorskiego we wszystkich branżach, wymaganych do prawidłowej realizacji.

W ramach inwestycji zrealizowano następujące roboty budowlane:
1. Budowa nowego przebiegu ulicy Artyleryjskiej na odcinku od Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do ulicy Żeromskiego o długości ok. 1,7 km.
2. Łącznik do ul. Dąbrowskiego na długości ok. 254 m.
3. Most na rzece Łynie o długości ok. 58 m.
4. Konstrukcje murów oporowych niezbędne do lokalizacji drogi pomiędzy terenami kolejowymi
i zabytkowymi terenami koszar przy ul. Artyleryjskiej i ul. Gietkowskiej.
5. Przebudowa kolizji sieci uzbrojenia terenu, kolidującej z projektowaną drogą (m.in. sieci wodociągowe, gazowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne) o długości ponad 40 km.
6. Przedłużenie przejścia podziemnego dworca Olsztyn Zachodni do ul. Jagiełły, oraz renowacja konserwatorska przejścia podziemnego pod peronami.
7. Tunel pod ul. Artyleryjską przy starym moście na Łynie.
8. Wiadukt nad torami przy Al. Wojska Polskiego, szer. obiektu: 27 m, dł. wiaduktu: 40 m
9. Ogrodzenie zabytkowego cmentarza Św. Jakuba.
10. Wymiana okien na dźwiękoszczelne w budynkach mieszkalnych przy Al. Wojska Polskiego 75-83.
11. Budowa ekranów akustycznych, wymaganych Decyzją środowiskową w pełnym zakresie.
12. Budowa urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
13. Przebudowa ulic dojazdowych o łącznej długości ok. 2 km.
14. Budowa oświetlenia ulicznego
15. Wykonanie zieleni izolacyjnej.

W ramach prowadzonych robót została odkryta podziemna komora - owalna studni o średnicy i głębokości ok. 5 m, zawierającej unikatowe zbiorniki. Obiekt pochodzący z końca XIX wieku, stanowiący kiedyś pneumatyczną przepompownię ścieków, został uznany za wyjątkowy w skali europejskiej. Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał urządzenie do Rejestru Zabytków.


Ponadto:
Wojewódzki Konserwator Zabytków na wniosek Stowarzyszenia Architektów w trakcie realizacji projektu wpisał wiaty peronowe oraz przejście podziemne pod torami dworca Olsztyn Zachodni do rejestru zabytków. Wiaty peronowe w projekcie stanowią zadaszenia wyjść z tunelu i były przewidziane do wymiany na nowe. Obiekty zarządzane przez PKP pochodzą z końca XIX wieku i stąd wniosek stowarzyszenia aby zostały zachowane i objęte ochroną. Zlecono przeprojektowanie tego obszaru robót oraz architektonicznego dostosowania zaprojektowanych pozostałych wyjść z tuneli do wyglądu wiat peronowych.

Główne trudności inwestycji polegały na realizacji prac na terenie o bardzo zróżnicowanej wysokości, ograniczonym z jednej strony przez jezioro Długie i obiekty zabytkowe (koszary przy ul. Artyleryjskiej i ul. Gietkowskiej) oraz cmentarz Św. Jakuba, a z drugiej przez lokalizację torów kolejowych i ponadto przecięty rzeką Łyną. A nie należy zapomnieć, że w tym czasie na całym obszarze utrzymywano ruch miejski, co zwłaszcza przy budowie sieci podziemnych stanowiło duże utrudnienie.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter