Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

08.07.2016 10:38

Będzie plan dla okolic obserwatorium

Dawna wieża ciśnień, obecnie obserwatorium

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta przyniosła rozstrzygnięcie w sprawie ważnego planu zagospodarowania. Rajcowie zdecydowali w piątek (8 lipca) o rozpoczęciu prac nad dokumentem.

Opracowanie będzie dotyczyć fragmentu Olsztyna pomiędzy ulicami: Żołnierską, Kościuszki, Niepodległości i Pstrowskiego oraz pasa drogowego ulicy Obiegowej. To niezwykle ważny obszar, choćby ze względu na zlokalizowane w pobliżu obserwatorium.

Przystąpienie do przygotowania planu oznacza, że na terenie przylegającym do uniwersyteckiego na razie nie będą mogły powstać 10-piętrowe bloki. Na niebezpieczeństwo ich budowy zwracał uwagę podczas środowej (6 lipca) sesji dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium, Jacek Szubiakowski. Wysokie budynki uniemożliwiałyby obserwację z 23-metrowej wieży gwiazd i planet, które w różnych porach roku są nisko na południowym niebie. O zagrożeniu przypomniano także podczas nadzwyczajnego posiedzenia.

- Czujemy potrzebę ochrony działalności jednej z naszych sztandarowych instytucji - mówiła Magdalena Orlik z Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa olsztyńskiego ratusza. - Poza tym uchwalenie planu pozwoli nam na regulację pierzei budynków z lat 50., które są zlokalizowane wzdłuż ul. Żołnierskiej. Ta część miasta jest także atrakcyjna z inwestycyjnego punktu widzenia, więc tym bardziej potrzebne są zapisy planu.

Mimo środowej dyskusji, nie zabrakło pytań. Radni chcieli wiedzieć m.in. jaka może być wysokość planowanych przez prywatnego przedsiębiorcę budynków oraz czy było spotkanie z inwestorem.

- Pierwsze spotkanie już za nami - przyznaje prezydent, Piotr Grzymowicz. - Uzgodniliśmy procedurę dalszych działań przy udziale Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Staramy się dojść do porozumienia w sprawie wysokości, jaką miałyby mieć planowane obiekty.

Spośród 22 radnych obecnych w piątek na sali, 13 zagłosowało za rozpoczęciem prac, dwie osoby się wstrzymały, nikt nie był przeciw. Siedmioro rajców Prawa i Sprawiedliwości nie głosowało.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter