Dziecięce harce
Kończą się prace na nowym placu zabaw pomiędzy osiedlami Nagórki i Jaroty. Zainstalowano już urządzenia i zabawki. Plac obejmuje swoim zasięgiem teren o powierzchni prawie 1,9 ha
Za kilka dni gotowy będzie budynek zaplecza socjalnego w olsztyńskim ogrodzie zabaw. Chcemy ozdobić ściany budynku kolorowym graffiti, które wykonają uczniowie „Plastyka” – informuje Paweł Jaszczuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Plac zabaw zaprojektowano w formie 3 kręgów, połączonych ze sobą ciągami komunikacyjnymi. Ze względu na specyficzne przeznaczenie, teren został podzielony na strefy użytkowania dla dzieci w odpowiednich grupach wiekowych. Przy każdej części znajdują się tablice informujące dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest plac:
Plac A – plac dla dzieci starszych w wieku od 12 do 16 lat;
Plac B – teren wypoczynku biernego, w tym dla matek z dziećmi w wieku do 3 lat;
Plac C - plac zabaw dla dzieci młodszych w wieku od 3 do 7 lat;
Plac D - plac zabaw dla dzieci średnich w wieku od 7 do 12 lat.
Wokół elementów wyposażenia placu zabaw w tzw. strefach bezpieczeństwa oraz na jednym z ciągów pieszych łączących poszczególne kręgi wykonano nawierzchnię elastyczną – „przyjazne podłoże” – jest to nawierzchnia do pokrywania miejsc, w których istnieje zwiększone ryzyko upadku.
Na terenie placu zabaw zaprojektowano i wykonano również:
Drenaż i kanalizacje deszczową;
Oświetlenie;
Ciągi pieszo – jezdne z kostki betonowej;
Ciąg pieszy o nawierzchni elastycznej;
Budynek zaplecza socjalnego;
Ogrodzenie panelowe;
Zieleń ozdobną: - roślinność wysoka: 10 szt. drzew iglastych oraz 90 szt. drzew liściastych, - roślinność niska: 406 szt. krzewów iglastych i 4 605 szt. krzewów liściastych; - trawniki o łącznej powierzchni powyżej 1 ha;
Ławki i kosze parkowe.
Zgodnie z postulatami mieszkańców okolicznych budynków mieszkalnych, od strony osiedla przy ul. Barcza zaprojektowano dodatkowo pas zieleni wysokiej i niskiej, który stworzy naturalną izolację dźwiękową. Łącznie w pasie zieleni izolacyjnej wykonano nasadzenia 76 drzew liściastych i 810 krzewów liściastych oraz prawie 0.5ha trawników. Obiekt już teraz prezentuje się świetnie, planuje się zgłosić go do Konkursu Olsztyńskiej Izby Budowlanej na budowlę roku.
<- Zurück zu: Archiwum