Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

06.07.2010 22:32

Europejski wolontariat 2011

 

 

 

Olsztyn z Radą Organizacji Pozarządowych rozpoczyna prace nad przygotowaniami miasta do obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu 2011. Wolontariusze są solą naszego społeczeństwa. Niedawny konkurs „Barwy Wolontariatu” wyróżnił znakomitą mieszkankę Olsztyna – Panią Danutę Tomułowicz, z czego jestem bardzo dumny – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Ponad 100 milionów Europejczyków bierze aktywny udział w rozmaitych formach wolontariatu, żyje solidarnie i przez swoje zaangażowanie wpływa pozytywnie na swoje społeczności. Sondaż Eurobarometru z 2006 roku pokazuje ze 3 na 10 Europejczyków aktywnie angażuje się w wolontariat, a prawie 80 % respondentów uważa, ze jest on ważnym elementem demokratycznego życia w Europie. 

Wolontariat występuje w najróżniejszych formach w całej Europie, odzwierciedlając różnorodność podejść i tradycji w poszczególnych państwach. Jednak jego cechą wspólną jest to, że ludzie bezinteresownie angażują się na rzecz innych, by pomagać potrzebującym, chronić środowisko, promować prawa człowieka, by każdy człowiek miał prawo do godnego życia. W ten sposób, jednocześnie cale społeczeństwo jak i każdy wolontariusz, odnoszą korzyści a spójność społeczna zostaje wzmocniona. 

Dlaczego Europejski Rok Wolontariatu 2011? 

Wolontariat jest bezinteresownym i bezpłatnym zajęciem, ale nie znaczy to, ze nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wolontariat potrzebuje wsparcia ze strony wszystkich zainteresowanych stron - organizacji pozarządowych, rządów i administracji rządowych, samorządów oraz biznesu. Wolontariat potrzebuje przyjaznej polityki wspierającej jego rozwój i jego infrastrukturę. 

W 2011 obchodzona będzie 10-ta rocznica Międzynarodowego Roku Wolontariatu zorganizowanego przez ONZ Organizacje Narodów Zjednoczonych (UN  International Year of Volunteers IYV). IYV 2001 udowodnił, ze wysoki poziom mobilizacji oraz duże zainteresowanie opinii publicznej wolontariatem i jego wpływem na społeczeństwo mogą zmobilizować rządy i innych aktorów do wspólnej akcji. Rok 2011 będzie wiec doskonałą okazją na zwiększenie synergii działań z Organizacją Narodów Zjednoczonych, na ocenę dotychczasowych osiągnięć, oraz na rozwój europejskiej agendy politycznej dla wolontariatu.

Mimo, że Unia Europejska w ostatnich latach zwraca coraz większą uwagę na wolontariat, daleko jeszcze na poziomie europejskim do spójnej strategii oraz akcji na rzecz wolontariatu, które uznałyby jego rolę w Europie, promowały, ułatwiały rozwój i w pełni wykorzystywały jego potencjał. Cele Europejskiego Roku Wolontariatu 2011, zaproponowane przez Komisję Europejską:    

* Tworzenie sprzyjającego otoczenia dla wolontariatu w UE aby umocnić wolontariat jako element promowania aktywności obywatelskiej oraz działań międzyludzkich w kontekście UE;   

  * Mobilizacja organizacji wolontariuszy i poprawa jakości wolontariatu aby ułatwić wolontariat i zachęcić do łączenia się w sieci współpracy, do mobilności, współpracy i synergii między organizacjami wolontariuszy i innymi sektorami w kontekście UE;   

* Wynagradzanie i uznawanie działań wolontariackich aby popierać odpowiednie środki motywujące osoby prywatne, przedsiębiorstwa i organizacje wspomagające wolontariuszy oraz doprowadzić do lepszego systematycznego postrzegania wolontariatu przez osoby odpowiedzialne za wyznaczanie kierunku polityki i organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz powszechniejszego uznawania przez pracodawców umiejętności i kompetencji rozwiniętych podczas wolontariatu. 

* Szerzenie wiedzy o wartości i znaczeniu wolontariatu aby poprawić ogólny stan wiedzy o znaczeniu wolontariatu jako środka wyrazu aktywności obywatelskiej oraz przykładu działań międzyludzkich, który ma wkład w kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania wszystkich państw członkowskich, takie jak harmonijny rozwój społeczeństwa i spójność gospodarcza.

 http://www.pozytek.gov.pl/files/pozytek/Wolontariat/ERW%202011/PRIORYTETY_ERW_final.pdf 

Dlaczego wolontariat jest ważny?    

* Wolontariusze uosabiają i odzwierciedlają europejskie wartości i cele wyrażone w Traktatach UE, szczególnie te dotyczące spójności społecznej, solidarności i aktywnego obywatelstwa; wolontariusze są tymi, którzy te europejskie wartości własnymi rękoma przekuwają w czyny, dzień po dniu.   

* Wolontariat przyczynia się do kształtowania tożsamości europejskiej zakorzenionej w tych wartościach oraz sprzyja większemu porozumieniu miedzy ludźmi w ich społecznościach, jak iw całej Europie.     

* Wolontariat oddziałuje w sposób horyzontalny na wiele dziedzin i polityk unijnych. Ma on znaczenie między innymi dla integracji i polityki społecznej, edukacji iuczenia się przez całe życie', polityk dotyczących młodych ludzi, dla aktywności ludzi starszych i dla ich tzw. aktywnego starzenia się, dla integracji imigrantów, pomocy humanitarnej oraz ochrony cywilnej, dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, promowania praw człowieka oraz aktywnego europejskiego obywatelstwa. Gra on dużą rolę w dialogu międzykulturowym i międzygeneracyjnym, a także przyczynia się do kształtowania się społecznej odpowiedzialności biznesu oraz do zmniejszania tzw. wykluczenia cyfrowego (ograniczonego dostępu do nowoczesnych form komunikacji).   

* Wolontariat ma także wartość ekonomiczna. Wartość tego sektora ocenia się na około 5% PNB gospodarek narodowych;   

* Wolontariat i jego zorganizowane formy odgrywają ogromna rolę w identyfikacji najpilniejszych potrzeb społecznych oraz najlepszych form ich zaspokajania. 

Wolontariusze odzwierciedlają europejską różnorodność; to ludzie w każdym wieku, kobiety i mężczyźni, pracodawcy, pracownicy i bezrobotni, ludzie o różnych korzeniach i poglądach, ludzie wielu różnych narodowości.

Jednakże 7 na 10 osób wciąż nie angażuje się w wolontariat, a wielu ludzi chcących to zrobić napotyka liczne przeszkody takie jak np. brak informacji, odpowiedniego ustawodawstwa i ochrony wolontariuszy, dyskryminacja, odmowa wydania wiz dla obywateli spoza UE, a także negatywne skojarzenia związane z wolontariatem, szczególnie w krajach gdzie kojarzył się on do tej pory głównie z przymusową, kolektywną pracą społeczną. Często ludzie maja tez poczucie ze nie mogą sobie pozwolić na wolontariat' ze względu na szybkie tempo życia oraz brak środków na utrzymanie. 

Więcej na www.ngo.olsztyn.eu   

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter