Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

25.01.2013 15:15

Jakuby przyznane

Wczoraj podczas uroczystej Gali Noworocznej, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył statuetki Św. Jakuba sześciu laureatom nagrody za szczególną działalność w 2012 roku. Nagroda została przyznana w kategoriach: kultura, nauka, sport, gospodarka, działalność pozarządowa oraz szczególne zasługi dla Olsztyna. Laureatom gratulujemy!


KULTURA: za spektakl „Dziadek do orzechów” laureatami nagrody zostali Iwona Pavlovic i Piotr Sulkowski
„Dziadek do orzechów” to spektakl muzyczno-taneczny, który poruszył i zachwycił olsztynian. To niesamowite widowisko z udziałem 200 artystów, łączące w sobie taniec, muzykę symfoniczną i magiczne stroje, autentycznie rzuciło nas na kolana. Do tego ogromnego sukcesu przyczyniło się wielu, ale palmę pierwszeństwa i zasłużone laury musimy oddać dwóm osobom – reżyserowi i kierownikowi tanecznemu oraz kierownikowi muzycznemu. Pierwsza z wymienionych osób to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna olsztynianka. Znakomita tancerka, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu, utytułowana trenerka wielu par tanecznych. Prowadzi szkołę tańca w Olsztynie. Rozsławia też nasze miasto jako organizatorka turnieju Supadance Polish Open Championships, który rok w rok ściąga do Olsztyna fanów tańca z całego świata. Druga ze wspomnianych osób od połowy 2011 r. pełni funkcję dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Doktor sztuki muzycznej w dziedzinie dyrygentury. Osoba, dzięki której przeżywamy w tym budynku moc artystycznych wzruszeń.

NAUKA – prof. Bogusław Staniewski
Dziekan na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością. Prof. UWM,  jest dr hab. nauk rolniczych (specjalność: technologia żywności i żywienia, technologia mleczarska). Jego badania dotyczą m.in. wykorzystania tłuszczu mlekowego, doskonalenia procesów technologicznych produkcji masła i wyrobów masłopodobnych (miksów) oraz modyfikacji składu i właściwości tłuszczów. Członek m.in.. Zespołu Dydaktyczno-Naukowego oraz Zespołu Ekspertów ds. Technologii Żywności przy MEN, Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Jego zainteresowania to fotografia cyfrowa, działka, majsterkowanie, muzyka.

SPORT – kapitan Tomasz Cichocki
Pierwszy olsztynianin, który samotnie opłynął świat pod biało-czerwoną banderą. Nad przygotowaniem tej wyprawy pracował niemal osiem lat. Jej celem była samotna podróż jachtem dookoła świata bez zawijania do portów. Wystartował z francuskiego Brestu 1 lipca 2011 r. i wrócił do tego samego portu 7 maja 2012 r. Przez wiele miesięcy polskie i światowe media śledziły ruchy jego jachtu, a gdy urwał się kontakt radiowy cała Polska drżała z niepokoju o los śmiałka, który zmagając się z żywiołami płynął łącznie 312 dni. Jego rejs został zgłoszony (w klasie jachtów jednokadłubowych i rejsów samotnych nonstop dookoła świata) do WORLD SAILING SPEED RECORD COUNCIL ustanowiony przez International Yacht Racing Union.

GOSPODARKA – olsztyński Browar Kormoran
Naturalnemu bogactwu regionu Warmii i Mazur zawdzięczają możliwość realizacji swojej życiowej pasji – warzenia piw zgodnie ze wzorami tradycyjnej sztuki browarniczej. Efekty pracy tych pasjonatów cieszą nasze zmysły niepowtarzalnym smakiem i aromatami czerpanymi ze świata przyrody. Ich piwa powstają wyłącznie na bazie naturalnych składników. Odwołując się do hasła >Nie warzymy „piw dla każdego”!<, są oryginalną alternatywą wobec monotonii współczesnej browarniczej produkcji przemysłowej. Produkują piwa dla wymagających konsumentów – wolne od syntetycznych stabilizatorów i polepszaczy smaku, naturalne, tradycyjne, o wyraźnych smakach – po prostu niepowtarzalne.

DZIAŁALNOŚĆ POZARZĄDOWA –  Agnieszka Jabłońska
Przewodnicząca Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Dzieci. Założony przez nią Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie jest pierwszą w Polsce publiczną placówką kształcącą niepełnosprawnych prowadzoną przez stowarzyszenie rodziców i nauczycieli dzieci specjalnej troski. Od 15 lat konsekwentnie pracuje na rzecz równego traktowania osób niepełnosprawnych w każdej sferze życia, od dostępu do edukacji i pracy po wspieranie w trudnych sytuacjach życiowych. Współpracuje z Ministerstwem Edukacji, samorządami, organizacjami pozarządowymi, mediami, szkołami specjalnym z zagranicy. Koordynuje kampanie informacyjne na temat autyzmu i niepełnosprawności sprzężonych. Obecnie koordynuje kampanię społeczną „Zrozumieć autyzm”, której celem jest zaznajomienie społeczeństwa z problemami osób chorych na autyzm i doprowadzenie do akceptowania ich przez zdrową większość. Laureatka wielu nagród. Dla tych, którzy ją znają – po prostu dobry człowiek.

SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA OLSZTYNA – Jan Chłosta
Historyk, doktor nauk humanistycznych, publicysta, krytyk literacki, redaktor, encyklopedysta, autor ponad 700 artykułów publicystycznych i naukowych o tematyce regionalnej, a przede wszystkim autor książek przybliżających nam zawiłe dzieje pięknej Warmii. Przez trzy lata był redaktorem naczelnym zasłużonego Instytutu Wydawniczego PAX w Warszawie. „Chodząca encyklopedia” wiedzy o naszym regionie. Jest pracownikiem naukowym Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. „Motor napędowy” dorocznych kwest odbywających się na olsztyńskich cmentarzach, których celem jest zbieranie środków na ratowanie niszczejących nekropolii. Członek wielu stowarzyszeń naukowych, laureat licznych nagród.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter