Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

21.07.2016 13:52

Kierunek: Chiny

7 322 - tyle kilometrów dzieli Olsztyn od zaprzyjaźnionego, chińskiego miasta Weifang. Kierunkowskaz z taką informacją został umieszczony w czwartek (21.07) na specjalnym słupie obok Wysokiej Bramy, wśród innych wskazujących odległości do zaprzyjaźnionych i partnerskich miast Olsztyna.

Kontakty pomiędzy stolicą Warmii i Mazur a stolicą około 10-milionowej prefektury w chińskiej prowincji Shandong - miastem Weifang rozpoczęły się w ubiegłym roku od podpisania listu intencyjnego w sprawie wzajemnej wymiany doświadczeń i kontaktów. Kolejnym krokiem były wizyty delegacji chińskiej w Olsztynie i rewizyta naszych przedstawicieli na dalekim wschodzie. W kwietniu olsztyńscy radni zagłosowali za współpracą partnerską Olsztyna z miastem Weifang. Zgodę na taką współpracę wyraziły też władze Chin.

- Wypełniliśmy wszystkie procedury, teraz podpisanie umowy o partnerstwie będzie tylko formalnością - opisuje Krzysztof Otoliński, dyrektor ratuszowego biura promocji - i dlatego, korzystając z obecności delegacji chińskiej w Olsztynie chcieliśmy odsłonić ten drogowskaz, który świadczy o naszych dobrych relacjach. 

Dziesięcioosobowa delegacja chińska przyjechała z okazji Międzynarodowych Olsztyńskich Dni Folkloru. Wśród nich byli tancerze, ale także urzędnicy wyższego szczebla.

- Chcemy współpracować z Olsztynem nie tylko w obszarze kultury, ale też edukacji i biznesu - podkreśla Sun Lijun, dyrektor Biura Kultury i Mediów w Urzędzie Miasta Weifang. 

Podczas pobytu delegacja chińska rozmawiała min. o współpracy z Olsztynem w zakresie szkolenia młodych żeglarzy. Ale planów dotyczących współpracy jest więcej - min. prezentacja wystawy o Koperniku w prowincji Szandong.

- Cały świat zabiega o kontakty z Chinami - mówi Jarosław Słoma, zastępca Prezydenta Olsztyna - i dlatego tak bardzo cieszymy się z tego przywileju. Teraz w Polsce jest dobry klimat do takiej współpracy, mam więc nadzieję, że to zaprocentuje.

Weifang będzie siódmym miastem partnerskim Olsztyna. I jednocześnie najodleglejszym.

Przejdź do galerii.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter