Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

14.03.2014 12:36

Konferencja ekspertów

Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna bierze dziś udział w konferencji ekspertów „Smart Cities” - Wyzwania i koncepcje rozwiązań dla mobilności miejskiej w miastach Europy uwzględniając ich historyczny aspekt kulturalny we Wrocławiu. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut Regionów Europy (IRE).


Celem konferencji jest analiza obecnej sytuacji komunikacyjnej w miastach europejskich, przedstawienie problemów i perspektyw, przykładów dobrych praktyk, innowacyjnych planów transportu miejskiego i możliwości rozwiązań technologicznych oraz stworzenie impulsu dla nowych działań, projektów i współpracy.

 

W konferencji biorą udział eksperci i przedstawiciele instytucji europejskich, samorządowych, agencji rządowych, stowarzyszeń, instytucji, środowisk naukowych, gospodarczych i przemysłowych.

 

WROCŁAW
Wrocław w ramach porządkowania przestrzeni publicznej likwiduje przejścia podziemne. Prezydent Wrocławia zdecydował, że przestrzeń publiczna w Śródmieściu powinna być przede wszystkim dla pieszych. Na deptakach co 700m mają być zlokalizowane atrakcyjne miejsca, usługi żeby ludzie chcieli spacerować. Na tych ciągach przestrzeni publicznej będzie pierwszeństwo dla rowerzystów. Dzisiaj 4% mieszkańców porusza się rowerami, chcą w najbliższym czasie aby było to 15%, dla porównania w Kopenhadze  37% mieszkańców porusza się rowerami, 7% pieszo, transportem publicznym ponad 30%, indywidualnym ponad 20%.

WŁOCHY
We Włoszech na początku lat osiemdziesiątych zaczęto wprowadzać ograniczenia poruszania się samochodami w centrach miast, wprowadzono również strefy niskiej emisji. Strefy ograniczonego ruchu są kontrolowane przez policję. Dzięki nowoczesnym technologiom udało się kontrolować cały system. W Bolonii dzięki właściwemu systemowi zarządzania zmniejszono ruch indywidualny o 20%. Centra miast udało się skutecznie chronić. Ludzie we Włoszech przesiedli się z samochodów na skutery. W Bolonii wprowadzono, również ograniczenia dla jednośladów. W Rzymie wprowadzono ograniczenie ruchu samochodowego również w godzinach nocnych. Najnowszy plan mobilności w Rzymie zwraca uwagę na niską emisję oraz na korki na obrzeżach miasta. Wprowadzono obwodnice kolejową. Ci co chcą wjechać do miasta muszą ponosić specjalną opłatę. Mediolan dopiero od 2008 r. wprowadził opłaty za emisję spalin. Opłata zryczałtowana wynosi ok. 8 euro. Model włoski jest użytkowany od 15 lat. Jest to model zróżnicowany oparty o opłaty za emisje spalin lub natężenie ruchu. Miasta same wprowadzają rożne systemy i regulacje.

NIEMCY
W Niemczech jest 76 dużych miast. Trwa tam proces reurbanizacji. Mieszkańcy przesiedlają się pomiędzy miastami i regionami. Występuje problem utrzymania infrastruktury. Pionierem w Niemczech jeśli chodzi o zmiany przekształceń infrastrukturalnych jest Monachium. Finansowanie odbywa się poprzez model Federalny, który potrwa do końca 2019 r.. Trwa tam również rozwój komunikacji rowerowej. Zależy to też od topografii miast. Poszukuje się rożnych rozwiązań w zakresie odciążenia centrów miast od ruchu samochodowego. Sygnalizacja świetlna steruje się ruchem w ten sposób, ażeby była jak najmniejsza emisja spalin z poruszających się pojazdów. W społeczeństwie rośnie zrozumienie dla prezentowanych rozwiązań. Władze starają się zatrzymywać ruch pojazdów na rogatkach miasta. Do 2030 roku zgodnie z Białą Księgą połowa pojazdów będzie musiała być napędzana silnikami elektrycznymi lub innymi przyjaznymi.

AUSTRIA - WIEDEŃ
Do 2030 roku musi nastąpić redukcja gazów cieplarnianych o 20%. We Wiedniu chcą zwiększyć ekomobilność (transport publiczny, pieszy, rower) do 80% i tylko 20% stanowić będzie transport indywidualny. Na parkingach wprowadzono strefy krótkiego parkowania do 2 godzin, ograniczając tym samym pozostawiania samochodu na parkingu na cały dzień. Mieszkańcy przesiadają się na transport publiczny. Bilet na cały rok na transport publiczny kosztuje 365 euro - 1 euro na dzień. Zwiększyła się ilość korzystających z 350 tys. korzystających z transportu publicznego do 500 tys. We Wiedniu są elektrobusy i pojazdy z euro 6 i napędem hybrydowym. Na każdym telefonie komórkowym można odczytać kiedy przyjedzie tramwaj. Korzystając z komunikacji publicznej można nawiązywać nowe kontakty. W tej chwili Wiedeń ma 10% osób korzystających z komunikacji rowerowej. Jest 200 parkingów bezpłatnych rowerowych. System informacyjno-biletowy umożliwia nabycie biletów do transportu publicznego, Taxi, parkingów parkuj i jedz. Rada Miasta pracuje nad nową strategią komunikacyjną i energetyczną dla Wiednia. To co robią nie jest tylko dla entuzjastów, ale dla wszystkich mieszkańców i ludzi.

www.ahk.pl

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter