Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

02.03.2015 15:35

Liderzy Bezpieczeństwa

swietoOC2015__64_

Podczas obchodów Światowego Dnia Obrony Cywilnej, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna uhonorował tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do poprawy stanu bezpieczeństwa w Olsztynie w 2014 roku. Statuetki „Lider Bezpieczeństwa” otrzymało dziś pięć osób oraz dwie instytucje.

 

Tegoroczni laureaci:

1. Ośrodek Wsparcia i Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w Olsztynie
Ośrodek od lat dba o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców Olsztyna zaniedbywanych w środowisku rodzinnym. Działalność Ośrodka jest skierowana do dzieci, które były krzywdzone fizycznie, psychicznie oraz zaniedbywane, a także do ich rodzin i opiekunów. Nadrzędnym celem Ośrodka jest zapewnienie najmłodszym warunków do bezpiecznego rozwoju. Podejmowane działania diagnostyczne, terapeutyczne i prewencyjne mają na celu przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i wspieranie ich oraz ich rodzin by miały szczęśliwe dzieciństwo.

 

2. Waldemar Brzeziński, KM PSP w Olsztynie, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 3 w Biskupcu
Pan Waldemar Brzeziński, sekcyjny JRG w Biskupcu w sposób szczególny wyróżnił się podczas akcji ratowniczej w dniu 8 marca 2014 r. ratując tonącą osobę na jeziorze Kraks. Tego dnia ok. 20 m od brzegu, w przerębli znajdował się mężczyzna pod którym załamał się lód. Mężczyzna był silnie wychłodzony i nie miał sił na dalsze trzymanie się przerębli. Sekcyjny Brzeziński w ubraniu wypornościowym, zabezpieczony linką ratowniczą udał się natychmiast do poszkodowanego. Z uwagi na kruchość lodu dotarcie ratownika było utrudnione, a próby wejścia na lód kończyły się jego załamywaniem. Mimo tego sekcyjny Brzeziński dotarł do osoby poszkodowanej i przytrzymał poszkodowanego do czasu dotarcia pozostałych uczestników akcji ratunkowej.
Pan Waldemar Brzeziński jako ratownik dał swą postawą przykład odpowiedzialnego zachowania, odwagi i świadomej postawy ukierunkowanej na ratowanie zagrożonego życia ludzkiego.

 

3. Grażyna Dziubani, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Pani Grażyna Dziubani jako kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej PSSE jest bezpośrednio odpowiedzialna za współpracą pomiędzy PSSE a Komendą Miejską Policji i innymi instytucjami. Dąży do wdrażania innowacyjnych projektów na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa, związanego z właściwymi nawykami zdrowotnymi, ale też z unikaniem zachowań ryzykownych. Jest inicjatorką i koordynatorką tych działań, pozyskując podmioty współdziałające ale również odpowiadając na zaproszenie, kiedy z taką prośbą zwracają się przedstawiciele m.in. Policji. Wśród działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na terenie miasta i powiatu, które osobiście realizuje i koordynuje Pani Dziubani wymienić należy akcje „Zdrowe i Bezpieczne Wakacje”, „Zanim będzie za późno”, „Trzymaj Formę”, „Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” i inne.

 

4. Gimnazjum Nr 23 i XII Liceum Ogólnokształcące
Gimnazjum Nr 23 i XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie jest placówką która aktywnie włącza się w realizację przedsięwzięć edukacyjnych z zakresu odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Szkoła przyłączyła się do realizacji wojewódzkiego programu „Zanim będzie za późno”, skierowanego do rodziców, a mającego na celu przeciwdziałanie zjawisku narkomanii oraz ograniczenie używania narkotyków przez dzieci i młodzież gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie szkoły rozpoczęli dwuletnią realizację programu „Uczniowie uczniom o prawie w szkole i poza nią”, a samorząd uczniowski zorganizował Konferencję Samorządów Uczniowskich „Jak przestrzegać prawa w szkole. Przywołane działania realizowane przez społeczność szkoły przyczyniają się do właściwego kształtowania postaw młodych mieszkańców naszego miasta którzy rozumieją konieczność przestrzegania przepisów prawa i odpowiedniego reagowania w sytuacji zagrożenia, są świadomi niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą środki dopingujące i używki, a także wiedzą, że do sukcesu dochodzi się systematyczną pracą.

 

5. Zespół ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w składzie Andrzej Kozyra, Wiesław Radecki, Witold Kordek.
Członkowie zespołu, jadąc niealarmowo do pacjenta zauważyli na ul. Sielskiej samochód poruszający się całą szerokością drogi. Postanowili dogonić samochód i sprawdzić, czy jego kierowca nie potrzebuje pomocy medycznej. Po zrównaniu się z autem nabrali podejrzeń, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. W trosce o bezpieczeństwo innych użytkowników drogi postanowili go zatrzymać. Kierowca ambulansu zajechał drogę kierowcy, zmuszając go do zjechania w zatokę autobusów i zatrzymania się. Kierowcy odebrano kluczyki i uniemożliwiono ucieczkę do przyjazdu policji.

 

6. Mirosław Trepner, pracownik ochrony Urzędu Miasta Olsztyna za uratowanie życia urzędniczki olsztyńskiego ratusza.

 

7. Bogdan Kozłowski, Prezes Stowarzyszenia Pojazdów Militarnych SZTANDAR za znaczący udział w procesie wychowania patriotycznego młodzieży oraz organizację i uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych na terenie Olsztyna.

 

Podczas spotkania, Prezydent Olsztyna wręczył także wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym w realizacji zadań Obrony Cywilnej, za wzorową dbałość o bezpieczeństwo Miasta i jego mieszkańców. 
Wyróżnienia otrzymali: 
- Danuta Gomolińska, Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika,
- Anida Kinga Samoraj, Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej,
- Teresa Parys, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,,
- Irena Kierzkowska, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego,
- Wiesława Topolnicka-Krępuła, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła,
- Wacław Bryżys, Prezes Sądu Okręgowego,
- Piotr Kulikowski, Prezes Zarządu Indykpol S.A.
- Mieczysław Królak, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Spółka z o.o.,
- Marek Myszkowski, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego,
- Radosław Jankowski, Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Gabriela Narutowicza.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter