Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

03.03.2014 13:30

Liderzy Bezpieczństwa

liderzybezp2014

1 marca obchodzony był Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Z tej okazji w olsztyńskim ratuszu odbyły się dziś uroczystości, podczas których Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył statuetki „Lider Bezpieczeństwa”, tym którzy w szczególny sposób przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa w mieście w 2013 roku.


Statuetki „Lider Bezpieczeństwa” przyznawane są indywidualnie i zespołowo za szczególne działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku w danym roku. Celem przyznawania wyróżnienia jest promowanie i nagradzanie instytucji oraz obywateli zasłużonych dla spraw bezpieczeństwa i porządku publicznego miasta Olsztyn.


Tegoroczni laureaci:

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie
Instytucja ta poza swoimi statutowymi celami, podejmuje szeroko zakrojone działania na rzecz wzrostu poczucia bezpieczeństwa zarówno mieszkańców Olsztyna, jak i Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Co więcej WORD promuje i prowadzi szereg programów oraz  inicjatyw, które przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa obywateli, takich jak:
- w ramach WORD działa W-M Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego głównym celem jest utrzymywanie platformy wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,
- realizacja Przedszkolnego programu edukacji komunikacyjnej – „Autochodzik”,
- organizacja W-M Turnieju BRD,
- organizacja W-M Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

Marian Zdunek
Czynnie wspiera Radę Osiedla „Dajtki” i SP 18 w działaniach na rzecz dobra uczniów i mieszkańców tego osiedla , szczególną aktywnością wykazując się w sferze działań zmierzających do poprawy jego bezpieczeństwa, jak również do poprawy bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Olsztyna. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wieloletni współudział i wsparcie udzielane przy organizacji corocznego festynu „Bezpieczni Ja, Ty, My”.

Aneta Kowalska – Siedlecka
Realizatorka projektów w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest koordynatorem kampanii: „Jadę nie tankuję”, „Piłeś nie jedź”, „Projekt SOL – Brońmy życia”. Pani Aneta Kowalska – Siedlecka wyróżnia się nie tylko wielością i różnorodnością podejmowanych zadań, odwagą w podejmowaniu nowych wyzwań ale przede wszystkim rzetelnością, sumiennością, starannym przygotowaniem treści, ustawicznym podnoszeniem swoich kompetencji i dużą umiejętnością nawiązywania współpracy, odnajdywania i pobudzania ludzkiego potencjału.

Marek Jarmołowicz
Od kilku lat podejmuje współpracę  z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień realizując w sposób nowoczesny, nowatorskimi i jednocześnie wysoce profesjonalnymi metodami misję, która nam przyświeca, tj. troska o rodzinę, bezpieczeństwo i zdrowy styl życia, poprawa losu i bezpieczeństwa młodych i dorosłych mieszkańców Olsztyna. Do Jego najciekawszych działań należą:
- Kampania „marihuana – paląca sprawa”
- Debaty „Na podwójnym gazie”,
- Telewizja internetowa www.pilesniepojedziesz.

Podczas spotkania, Prezydent Olsztyna wręczył także wyróżnienia instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w realizacji zadań Obrony Cywilnej, za wzorową dbałość o bezpieczeństwo Miasta i jego mieszkańców.

Statuetki zarządzania kryzysowego otrzymali:

- Jarosław Giergielewicz, MICHELIN POLSKA S.A.
- Wiesław Pancer, PWiK,
- Iwona Jasińska, Dyrektor SP 2,
- Mirosława Spas-Gierz, Oddział ZUS
- Agnieszka Korbańska, Michelin Polska S.A.
- Zbigniew Załuski, Starostwo Powiatowe,
- Edmund Zabielski, Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych,
- Mirosław Karolak, SP 15,
-Jakub Zięty, Urząd Miasta Olsztyna,
- Izabela Kraszewska – Szmidt, Gimnazjum Nr 13,
- Zbigniew Bilski, Gimnazjum Nr XI,
- Anna Stachurska, UW-M,
- Ryszard Kędzior, Miejski Szpital Zespolony,
- Kazimierz Kapla, Dyrektor LO V,
- Krzysztof Otoliński, Urząd Miasta Olsztyna

Podczas dzisiejszych uroczystości, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył także specjalne wyróżnienie Andrzejowi Dec, który wykazał  się bohaterską postawą ratując życie i mienie starszej osoby.

Andrzej Dec
3 lutego 2014 r. Pan Andrzej Dec zauważył dym wydobywający się z okna mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Pana Tadeusza. O zdarzeniu powiadomił służby ratownicze, po czym ryzykując własnym życiem, bez zabezpieczenia w indywidualny sprzęt ochrony przed wysoką temperaturą wszedł do mieszkania i wyprowadził z lokalu właścicielkę mieszkania, Panią Halinę Sawicką. Następnie zidentyfikował źródło ognia i ugasił palący się odbiornik telewizyjny.
Właściwa reakcja Pana Andrzeja Deca, połączona ze sprawnie podjętymi czynnościami ratowniczymi zapobiegła rozwojowi pożaru oraz wpłynęła bezpośrednio na zdrowie i życie właścicielki mieszkania, jak również pozostałych mieszkańców przebywających w budynku. Działania siedemnastolatka wskazują na wysoki stopień odpowiedzialności za życie drugiego człowieka, który nie zważając na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty swojego życia lub zdrowia nie zawahał się, aby pomóc poszkodowanej osobie.

Uroczystość wręczenia statuetek uświetnił występ młodzieży z Pałacu Młodzieży.


Światowy Dzień Obrony Cywilnej obchodzony jest 1 marca. Święto ustanowione zostało w 1990 roku przez zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej (ang. The International Civil Defence Organisation, ICDO) w 1990 roku. Dzień ten upamiętnia wejście w życie konstytucji ICDO, jako organizacji międzyrządowej w 1972 roku.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter