Miasto otwarte na biznes
Jest jednym z najważniejszych ekonomicznych, akademickich i kulturalnych ośrodków tej części Polski. Położenie Olsztyna jest też ważne ze względu na gospodarczą współpracę z zagranicą.
Federacja Rosyjska, państwa nadbałtyckie i Skandynawia - to z nimi dzięki swemu położeniu nasze miasto może zwiększyć swoje szansę na współpracę. Jak podkreślają przedsiębiorcy, nie bez znaczenia jest też środowisko przyrodnicze i konkurencyjne warunki prowadzenia biznesu.
Na terenie Olsztyna działają cztery strefy przedsiębiorczości.: Podstrefa Olsztyn Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Inkubator Przedsiębiorczości przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, Olsztyński Inkubator Przedsiębiorczości oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Olsztyn. W W-MSSE dostępnych jest 66,1 ha wolnych gruntów na sprzedaż, zaś w pozostałych trzech strefach pod wynajem dostępnych jest ok. 2,7 tys. m2 powierzchni biurowych (ok. 90 pomieszczeń).
Na terenie stref działa teraz 67 firm. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa z branży IT. Zatrudnienie wynosi około 4,5 tys. osób (wyjątek stanowi Michelin Polska S.A. mający ok. 4,2 tys. pracowników).
W Olsztynie nie brakuje infrastruktury badawczej. Przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim działa 9 centrów, m.in. Centrum Badań Energii Odnawialnej, Badań i Rozwoju Mleczarstwa, Badań Żywności Naturalnej i Tradycyjnej oraz Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych.
Ponadto UWM należy do Konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii RIMAMI. Na uczelni funkcjonuje również 59 laboratoriów zajmujących się przeróżnymi dziedzinami.
W Olsztynie działa także Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, który posiada 5 specjalistycznych laboratoriów: mikrobiologiczne, sensoryczne, biologii molekularnej, in vitro i zwierzętarnia. Poza tym przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej funkcjonuje ponadto Centralne Laboratorium Badawcze, prowadzące badania w zakresie cech budowy somatycznej i różnych aspektów sprawności psychofizycznej. Natomiast w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym dostępne są trzy kolejne laboratoria: molekularne, technologiczne oraz pracownia mikroskopowa.
Olsztyn jest miastem otwartym na biznes, nowe inwestycje i rozwój przedsiębiorczości. Kluczowymi branżami, na których skupiony jest obecnie rozwój to sektor BPO, ITO oraz produkcja żywności wysokiej jakości.
<- Zurück zu: Archiwum