MIła, Słoneczna i Miejska
Celem projektu „Przygotowanie strefy przedsiębiorczości w okolicy Zatoki Miłej w Olsztynie”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 1.1.10 Regionalnego programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013, jest stworzenie przedsiębiorstwom warunków do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej poprzez kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych. Jeszcze dwie inne strefy znalazły się na liście – Słoneczna Polana i Plaża Miejska – mówi Marek Malinowski, dyrektor wydziału Obsługi Funduszy Europejskich.
Teren nad jeziorem Krzywym jest częściowo zagospodarowany. Jednakże tylko w niewielkim stopniu naturalne zasoby tego miejsca są wykorzystywane. Ogromny potencjał wciąż drzemie w licznie występujących tu pustych i zaniedbanych przestrzeniach przybrzeżnych. Problemem nie jest brak wolnych przestrzeni pod inwestycje, ale brak infrastruktury technicznej udostępniającej te tereny, niska atrakcyjność inwestycyjna terenów przeznaczonych pod działalność gospodarczą oraz niska spójność wewnętrzna obszaru – słabe skomunikowanie obszaru z otaczającym terenem.
Od kilku miesięcy pracujemy intensywnie nad tym, by to zmienić – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Dlatego, między innymi, tworzymy tam strefy przedsiębiorczości – dodaje.
Planowana strefa przedsiębiorczości zlokalizowana jest w rejonie Cypla Zatoki Miłej, w obszarze objętym ustaleniami obowiązującej Zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego otoczenia jeziora Ukiel w Olsztynie – Rejon Dajtki. W analizowanym terenie brakuje podstawowego układu komunikacyjnego. Dojazd do Zatoki Miłej istnieje od strony ul. Sielskiej (usytuowana w ciągu drogi krajowej nr 16) poprzez drogę częściowo gruntową częściowo z płyt betonowych o różnej szerokości. Bezpośrednio przy wjeździe po prawej i lewej stronie znajdują się place postojowe o nawierzchni gruntowej, stworzone przez przybywających nad jezioro ludzi. W miejscu projektowanego parkingu teren częściowo porośnięty jest niską roślinnością trawiastą i ruderalną.
W obszar planowanej strefy wpisują się tereny gminne. Sąsiadują one częściowo z gruntami zupełnie niezagospodarowanymi, ale także w niewielkim stopniu z działkami prywatnymi oraz obszarem leśnym, zarządzanym przez jednostkę organizacyjną Gminy Olsztyn – Zarząd Zieleni Miejskiej w Olsztynie. W obszarze planowanej strefy, przewidywana jest budowa obiektów o charakterze turystycznym, sportowym i rekreacyjnym. W związku z tym istnieje konieczność dostosowania terenu do potrzeb przyszłych przedsiębiorców. Priorytetem pod tym względem jest udostępnienie obszaru pod względem komunikacyjnym i doprowadzenie podstawowych mediów uzbrojenia technicznego. W ramach tej inwestycji przewiduje się:
budowę drogi publicznej o długości ok. 0,4km oraz ok. 0,3km wraz z rondem (nazwy ulicom nadane zostaną w późniejszym czasie zgodnie z obowiązującym prawem na mocy uchwały Rady Miasta),
budowę ciągów rowerowych o łącznej długości ok. 1,2km,
budowę ciągów pieszych o długości ok. 1,8km,
budowę parkingu ok. 120 miejsc postojowych,
budowę sieci wodociągowej – o łącznej długości ok. 0,6km,
budowę sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej o łącznej długości ok. 0,45 km wraz z przepompownią ścieków sanitarnych,
budowę sieci kanalizacji deszczowej grawitacyjnej o łącznej długości ok. 0,6 km z separatorem i osadnikiem przed zrzutem wód deszczowych do odbiornika, tj. jez. Krzywego,
budowę sieci elektroenergetycznych z około 60 latarniami wzdłuż drogi publicznej i ciągów pieszorowerowych,
budowę sieci teletechnicznych o łącznej dł. ok. 0,6km,
wycinkę drzew kolidujących z inwestycją oraz zagospodarowanie zieleni w granicach pasa drogowego i parkingu. (Wskazane długości określono na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego. Przewiduje się że mogą ulec niewielkim wahaniom na etapie sporządzania dokumentacji projektowej)
Efektem zrealizowanego przedsięwzięcia będzie stworzenie nowej strefy przedsiębiorczości i udostępnienie w jej granicach, ponad 1,73 ha gminnych gruntów z przeznaczeniem pod inwestycje. Zapewnienie dostępności komunikacyjnej oraz doprowadzenie mediów zwiększy wartość nieruchomości oraz zainteresowanie potencjalnych przedsiębiorców, którzy będą mogli dzięki temu rozpocząć działalność w analizowanym obszarze. Nastąpi oczekiwany rozwój usług turystycznych i sportowych, powstaną nowe miejsca pracy.
Całkowita wartość projektu: 7 875 968,23 zł
Wysokość dofinansowania: 4 576 524,77 zł (58,75 % kosztów kwalifikowanych).
Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych : styczeń 2012 r.
Z punktu widzenia projektowanej strefy przedsiębiorczości, przyszłych inwestorów prowadzących w niej działalność a i samych użytkowników strefy kluczowe znaczenie ma projekt „Budowy całorocznej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie”.
Program Operacyjny RPO WiM 2007 – 2013, szacowany koszt całkowity inwestycji wyniesie ok. 45 109 539 PLN, wartość dofinansowania: 34 000 000 PLN.
Realizację zadania przewidziano w latach 2011 – 2014 r. Oznacza to, że mniej więcej w jednym czasie udostępnione zostanie nabrzeże jeziora Krzywego wraz z wysokiej jakości infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.
<- Zurück zu: Archiwum