Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

26.03.2013 13:22

Młodzieżowy Dzień z Doradcą Zawodowym

Wiesz jak korzystnie zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą? W jakiej branży najłatwiej znaleźć pracę? A może chcesz założyć swoją firmę? Już jutro w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie odbędzie się II Młodzieżowy Dzień z Doradą Zawodowym, podczas którego fachowcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania! Zapraszamy od godziny 9:00.


Problem bezrobocia dotyczy osób w różnym wieku. Jego przyczyny są bardzo złożone. W dużej mierze koncentrują się one wokół trudnej sytuacji na rynku pracy, która przekłada się na ograniczoną liczbę miejsc pracy i wysoką konkurencję wśród osób ubiegających się     o zatrudnienie. Innym równie ważnym powodem wysokiego bezrobocia szczególnie wśród młodych osób jest niedostosowanie kwalifikacji kandydatów do potrzeb rynku pracy oraz brak umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. Zawsze jest to negatywne doświadczenie, które może wpływać demobilizująco, szczególnie na początku ścieżki zawodowej.

Mając na względzie problem bezrobocia wśród osób młodych, pojawił się pomysł podjęcia konkretnych działań wobec młodzieży szkół średnich - będącej w przededniu wejścia na rynek pracy, zmierzających do zapoznania ich z problematyką rynku pracy i profesjonalnego przygotowania do aktywnego poszukiwania pracy. Inicjatorem pomysłu była Pani Małgorzata Bogdanowicz-Bartnikowska, Zastępca Prezydenta Olsztyna, która dostrzegła potrzebę wspierania aktywności edukacyjnej i zawodowej młodzieży w Olsztynie.

Uwzględniając powyższe, w tym złożoność problemów związanych z bezrobociem, potrzeby wymagającego współczesnego rynku pracy oraz właściwe przygotowanie młodzieży do wejścia na ten rynek pracy, dnia 13 lutego 2012 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Miejskim Urzędem Pracy w Olsztynie reprezentowanym przez Dyrektora Panią Krystynę Dudzińską a Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie reprezentowanym przez Dyrektora Pana Krzysztofa Salczyńskiego.

Porozumienie zakłada wzajemną współpracę na rzecz rozwoju aktywności zawodowej i edukacyjnej mieszkańców Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego między innymi, poprzez współorganizowanie spotkań, warsztatów i konferencji z udziałem specjalistów świadczących pomoc doradczą i pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy. Jednym z jego celów jest przygotowanie młodzieży do aktywnego zachowania na rynku pracy oraz rozszerzenie kompetencji pedagogów w przygotowaniu młodzieży do wejścia na rynek pracy.
W ramach porozumienia zaplanowano także organizację Młodzieżowego Dnia z Doradcą Zawodowym pod hasłem: Mądry wybór – Dobra szkoła – Ciekawa praca.
Pierwszy Młodzieżowy Dzień z Doradcą Zawodowym zorganizowano 4 kwietnia 2012 roku w siedzibie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, natomiast następne spotkania organizowane będą cyklicznie, co roku.

Było to przedsięwzięcie obejmujące szereg warsztatów tematycznych, spotkań i wykładów związanych z rynkiem pracy, skierowanych do środowiska pedagogicznego, szczególnie nauczycieli, pedagogów oraz uczniów szkół średnich. Uroczystego otwarcia spotkania dokonał Prezydent Olsztyna Pan Piotr Grzymowicz.
Dzięki tej inicjatywnie stworzono możliwość zaprezentowania kadrze pedagogicznej danych na temat sytuacji młodzieży do 25 roku życia na lokalnym rynku pracy, zgromadzonych przez Miejski Urząd Pracy w Olsztynie. Ponadto zastanawiano się nad rolą doradcy zawodowego w kształtowaniu dalszych wyborów edukacyjno - zawodowych młodzieży.
W celu ułatwienia młodzieży dokonywania trafnych wyborów edukacyjnych przeprowadzono spotkanie informacyjne na temat „Tendencje rozwojowe na rynku pracy – zawody przyszłości oraz możliwości kształcenia w kierunkach technicznych w systemie studiów wyższych”, co szczególnie interesowało osoby mające zamiar kontynuować naukę  po ukończeniu szkoły średniej. W tym obszarze przeprowadzono również warsztat pod tytułem „Wybory edukacyjne młodzieży i ich wpływ na przyszłość zawodową”, którego celem było wskazanie uczestnikom istoty świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej oraz oparcie jej na posiadanych i odpowiednio zdiagnozowanych predyspozycjach zawodowych i osobowościowych.
Młodzi ludzie, decydujący się na poszukiwanie i podjęcie pracy zawodowej uzyskali szereg praktycznych informacji, przydatnych w sprawnym poruszaniu się na rynku pracy. Problematyce tej poświęcone było spotkanie informacyjne „W poszukiwaniu samodzielności – jak zdobyć pierwszą pracę?” oraz warsztat „Jak skutecznie szukać pracy?”, gdzie zaprezentowano metody poszukiwania pracy, doskonalono umiejętność prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej oraz motywowano uczestników do właściwie ukierunkowanej aktywności, zorientowanej na podjęcie zatrudnienia lub innych form, służących aktywizacji zawodowej.
Mając na uwadze rzetelne przygotowanie młodych ludzi do poruszania się na rynku pracy podjęto również tematykę sporządzania dokumentów aplikacyjnych, przedstawiając    je jako ważny element budowania wizerunku zawodowego w ramach warsztatu „Wizytówka zawodowa – dokumenty aplikacyjne.” Zapoznano uczestników z zasadami przygotowywania życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego, zwracając szczególną uwagę na ich poprawność, indywidualny charakter i atrakcyjną formę.
Uczniowie myślący o prowadzeniu w przyszłości własnej działalności gospodarczej, mogli zweryfikować swoje wyobrażenia na ten temat podczas warsztatu o nazwie „Własna firma – marzenia a rzeczywistość”. Poza wiedzą dotyczącą planowania własnej działalności gospodarczej i źródeł jej dofinansowywania analizowano również postawy i umiejętności sprzyjające samozatrudnieniu. W tym celu wśród uczestników przeprowadzone zostały testy określające predyspozycje przedsiębiorcze, dzięki którym poszerzyli oni zakres samopoznania w omawianym zakresie.
Wszystkie spotkania i warsztaty w ramach Młodzieżowego Dnia z Doradcą Zawodowym prowadzone były przez doradców zawodowych i liderów klubu pracy Miejskiego Urzędu Pracy i Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.
Oprócz wymienionych wyżej spotkań zainteresowani uczniowie mogli również skorzystać z porad oferowanych przez pośrednika pracy i specjalistę ds. rejestracji  zatrudnionych w urzędzie pracy. Wymienieni specjaliści  byli dostępni w szkolnej czytelni i chętnie przybliżali młodym ludziom zagadnienia związane z poszukiwaniem pracy.
Młodzieżowy Dzień z Doradcą Zawodowym spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywną oceną uczestników. Podkreślano potrzebę organizowania tego typu wydarzeń, podczas których istnieje możliwość udzielania informacji o sytuacji na rynku pracy oraz świadczenia pomocy uczącej się młodzieży w zakresie kształtowania aktywnych zachowań na rynku pracy i rynku edukacji. Jest to również doskonała okazja służąca wymianie doświadczeń w zakresie poradnictwa zawodowego prowadzonego przez doradców zawodowych urzędów pracy dla bezrobotnych i poszukujących pracy oraz szkolnych doradców zawodowych, pracujących na co dzień z młodzieżą.
Ponadto jest to inicjatywa, która w pewnym stopniu wypełnia dotychczas niedostatecznie zagospodarowany obszar przygotowania młodzieży do poruszania się na rynku pracy. Skutki tego deficytu widoczne są z perspektywy Urzędu Pracy, który od lat notuje systematyczny napływ absolwentów szkół różnego typu. Potwierdza to potrzebę upowszechniania problematyki rynku pracy, gdyż jest to wiedza przydatna zarówno nauczycielom, dbającym o rozwój zawodowy młodzieży jak również uczniom, którzy będą się mierzyć z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi aktywność zawodowa i wybory edukacyjne.
Pomyślny przebieg tego wydarzenia pozwala przypuszczać, że planowane kolejne edycje Młodzieżowego Dnia z Doradcą Zawodowym spotkają się również z dużym zainteresowaniem, dlatego też w dniu 27 marca 2013 roku zaplanowano realizację II Młodzieżowego Dnia z Doradcą Zawodowym.
Podobnie jak w roku poprzednim przedsięwzięcie skierowane jest do środowiska pedagogicznego oraz uczniów szkół średnich  i przewiduje szereg warsztatów tematycznych, konferencję i spotkania informacyjne, poruszające szeroko tematykę rynku pracy, oczekiwania pracodawców, zawody przyszłości oraz szereg innych informacji, w tym o programach Unii Europejskiej skierowanych do młodzieży.


<- Zurück zu: Archiwum
Wetter