Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

01.03.2013 07:42

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", polskie święto państwowe poświecone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
* 10:00 Msza święta w Kościele Serca Jezusowego koncelebrowana, homilię wygłosi ks. Infułat Julian Żołnierkiewicz
* 11:30 Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim, s. 52
- prelekcja tematyczna, dr Karol Sacewicz
- film "Losy niepokornych"
* 14:00 Apel Pamięci pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, Plac Solidarności
* 16:00 Film „Lufa”, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, ul. Mickiewicza 6
* 18:30 Marsz z placu Jana Pawła II na plac Solidarności

" Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  to najmłodsze święto państwowe, ale jedno z najważniejszych, bo odwołujące się do najnowszej historii Polski – historii walk niepodległościowych. Data 1 marca ma wymiar symboliczny, albowiem tego dnia w 1951 roku, strzałem w tył głowy zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – podpułkownik Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki, kontynuujący od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Pamięć o żołnierzach wyklętych jest tym bardziej bolesna, że ich los i prześladowania związane były z okresem powojennym, z mrocznymi czasami stalinizmu, a nawet jeszcze późniejszymi. Przypomnę, że ostatni „żołnierz  wyklęty” – Józef Franczak – pseudonim „Lalek” zginął w obławie, w październiku  1963 roku. Niezłomność „żołnierzy wyklętych” w walce o wolną Polskę była przejawem najwyższego patriotyzmu. Działalność w warunkach walki konspiracyjnej była prowadzona w obliczu nieustającego zagrożenia śmiercią, często poprzedzoną torturami w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa.

„Żołnierze wyklęci” zgrupowani w Ruchu Oporu „Wolność i Niepodległość” - chociaż propaganda komunistyczna usiłowała przedstawiać ich jako wrogów narodu i pomniejszać ich rolę - stanowili dużą siłę militarną. W największym okresie działalności organizacja liczyła 25-30 tysięcy ludzi. Ich tragiczny los – przez lata przemilczany – doczekał należnego miejsca w naszej historii. Możemy o nich mówić, korzystając z ich bohaterskiej historii  uczyć patriotyzmu kolejne pokolenia Polaków, ale przede wszystkim - musimy o nich pamiętać!
"                                                                          

                                                                Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległościowego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i inny sposób, przedstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pierwsze obchody święta pamięci odbyły się 1 marca 2011 roku w 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

„Przywróćmy ich pamięci” – Akcja edukacyjna IPN i TVP Historia: www.ipn.gov.pl/wykleci

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter