Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

11.06.2013 14:27

Naziemna telewizja cyfrowa czy kablówka?

17 czerwca w Olsztynie wyłączony zostanie sygnał analogowej telewizji naziemnej.  Czy to oznacza, że analog zniknie zupełnie? Czy coś zmieni się dla odbiorców płatnej telewizji m.in. kablówek? Odpowiedź brzmi NIE.


Start naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) to koniec nadawania telewizji naziemnej w systemie analogowym. W Olsztynie stanie się to 17 czerwca 2013 roku. Czy więc po tym terminie także posiadacze telewizji kablowej utracą możliwość odbierania kanałów analogowych? Multimedia Polska, ogólnopolski operator kablowy, którego usługi dostępne są w Olsztynie, informuje swoich klientów, że nie muszą obawiać się wyłączenia sygnału analogowego. W ofercie telewizji kablowych nic się nie zmieni. Abonenci Multimedia Polska będą mogli korzystać z usługi analogowej telewizji kablowej także po 17 czerwca 2013 r., bez obawy o utratę sygnału. 


Kolejna kwestia to oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej. W telewizji naziemnej będzie można obejrzeć kilka nowych kanałów. Czy znajdą się one również w ofercie kablówek, w tym Multimedia Polska? TAK, abonenci mogą oglądać te i wiele innych, także cyfrowych programów. Co najważniejsze, możliwość kształtowania wspomnianej oferty przez telewizje kablowe jest praktycznie nieograniczona, czego nie można powiedzieć o DVB-T. Abonenci kablówek mają dostęp do dużo szerszej oferty kanałów cyfrowych, w tym HD, a także do usług dodanych, jak wideo na żądanie (VoD), czy funkcje interaktywne np. zakupy na ekranie telewizora.


I ostatnia kwestia – finansowa. Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej to dla potencjalnego odbiorcy spory wydatek. Zakup nowego telewizora lub dekodera z MPEG-4, anteny odbiorczej i wzmacniacza wiąże się z uszczupleniem domowego budżetu o od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Żadne ze wskazanych kosztów nie dotyczą natomiast abonentów telewizji kablowych, którzy bez zmian będą korzystać z posiadanego sprzętu.


Podsumowując: abonenci kablówki, np. Multimedia Polska, nie muszą nic zmieniać, aby dalej korzystać z telewizji analogowej. Ponadto mogą skorzystać z oferty telewizji cyfrowej, w której znajdą więcej kanałów, pakiety tematyczne oraz usługi dodane, jak wideo na żądanie, których nie oferuje DVB-T.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter