Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

04.11.2010 15:22

Nowe ulice

 

Podczas LXVII sesji Rady Miasta, olsztyńscy radni jednogłośnie przyjęli wniosek o nadanie nazw ulic i placów w mieście. Swoje miejsca pamięci otrzymali: Mieczysław Pimpicki, gen. Fieldorf – Nil, prof. Swianiewicz oraz Grażyna Langowska, a Osiedle Bajkowe powiększyło się o nową ulicę, której patronką została Calineczka.

Z wnioskiem o nadanie imienia Mieczysława Pimpickiego jednej z ulic, wystąpił do Władz Miasta radny Rady Miasta Olsztyn Mirosław Gornowicz. Doktor Mieczysław Pimpicki (1913-2008) - znakomity lekarz, sportowiec, członek ruchu oporu na Wileńszczyźnie, więzień sowiecki, od 1946 roku mieszkaniec Olsztyna. Po przybyciu do miasta rozpoczyna pracę na oddziale chirurgicznym Szpitala Mariańskiego (obecnie Szpital Miejski). W 1954 roku po doktorze Janowiczu (patron ulicy w Osiedlu Jaroty) zostaje ordynatorem tegoż oddziału. W 1947 roku organizuje pierwszą w Polsce poradnię sportową. W latach 1947-1948 opiekuje się polskimi sportowcami przed olimpiadą w Londynie. Wspaniały nauczyciel kolejnych pokoleń znakomitych olsztyńskich lekarzy chirurgów, w 1985 roku zostaje honorowym członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich. Dr Pimpicki to m.in. kawaler Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Zwycięstwa i Wolności i papieskiego „Pro Ecclesia et Pontifice” , a od 1995 roku honorowy obywatel naszego grodu. To wyjątkowo godny patron dla nowo powstałej ulicy w Osiedlu Generałów, tym bardziej w niedalekim sąsiedztwie od ulic noszących imiona innych olsztyńskich lekarzy -Laszki, Mroza, Piotrowskiego czy Dorantta.
Z wnioskiem o nadanie imienia gen. Augusta Fieldorfa - Nila ulicy, skwerowi lub placowi na  terenie Miasta Olsztyna, wystąpiło do Władz Miasta Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Dowódcy Armii Krajowej z siedzibą w Olsztynie. Generał Fieldorf ps. Nil to legendarny bojownik o niepodległość Polski, dowódca Kedywu Armii Krajowej oraz zakonspirowanej organizacji „NIE”. To on wydał rozkaz likwidacji gen. SS w Warszawie Franza Kutschery. Od wczesnej młodości zaangażowany w odzyskanie przez Polskę niepodległości, uczestnik kampanii wileńskiej, wyprawy kijowskiej i wojny polsko-bolszewickiej .W  dwudziestoleciu międzywojennym żołnierz zawodowy. Pod koniec 1939 roku przedostaje się do Francji do formującego się Wojska Polskiego. W 1940 roku zostaje przerzucony do kraju, gdzie tworzy i kieruje podziemnym ruchem oporu. W okresie powojennym, jako wróg ludu, aresztowany, torturowany, skazany na karę śmierci i stracony. W 1989 roku zostaje zrehabilitowany. Kawaler Orderu Orła Białego, Krzyża Złotego i Srebrnego Virtuti Militari, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i wielu innych.
Z wnioskiem o nadanie imienia prof. Stanisława Swianiewicza jednej z ulic w mieście, wystąpiła do Władz Miasta Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność UWM w Olsztynie. Prof. Stanisław Swianiewicz był światowej sławy ekonomistą, sowietologiem, badaczem gospodarki państw totalitarnych , a także historykiem. Pod koniec I wojny światowej, jako młody człowiek wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, a jako żołnierz ochotnik brał udział w kampanii 1920 roku. Od 1924 roku związał się z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie, gdzie zajmował się pracą naukową i publicystyczną. W latach 1939-1940 był więźniem obozów w Kozielsku i Griazowcu, jednym z nielicznych, który uniknął śmierci w Katyniu. Po opuszczeniu Rosji sowieckiej pozostał na emigracji, dalej pracując naukowo m.in. w Anglii, Kanadzie, USA, Indonezji. Zmarł w 1997 roku w Londynie. Laikom kojarzy się przede wszystkim jako autor książki pt. W cieniu Katynia. W Olsztynie mieszka córka Profesora pani prof. Maria Nagięć – osoba niezwykle zasłużona dla olsztyńskiej nauki, jedna z założycielek i pierwsza Przewodnicząca Komisji NSZZ „Solidarność” Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.
Z wnioskiem o nadanie imienia Grażyny Langowskiej jednej z ulic w mieście, wystąpiła do Władz Miasta Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Olsztynie. Grażyna Langowska to osoba szczególnie zasłużona dla miasta Olsztyna jako najbardziej znana działaczka na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w latach 80 i jedna z niewielu kobiet na Warmii i Mazurach głęboko zaangażowana w budowę Polski po 1989 roku. Z wykształcenia polonistka, absolwentka filologii polskiej w Toruniu, pracowała jako nauczycielka w kilku olsztyńskich szkołach. Już w sierpniu 1980 roku bardzo mocno zaangażowała się w budowę struktur „Solidarności” Regionu Warmińsko-Mazurskiego. Jej ogromne oddanie się sprawie spowodowało, że została członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym Zarządu Regionu. Była delegatem na I Krajowym Zjeździe Delegatów w Gdańsku. W grudniu 1981 roku współorganizowała akcję protestacyjną przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Została aresztowana, a po opuszczeniu zakładu karnego również pozbawiona pracy. W stanie wojennym aktywnie działała w podziemnych strukturach „Solidarności”. W wyborach do Sejmu z 4 czerwca 1989 roku została posłem. Jako posłanka angażowała się w prace Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego. W latach 1997-2001 została ponownie posłem . W latach 90-tych ubiegłego wieku pełniła funkcję Kuratora Oświaty i Wychowania województwa Olsztyńskiego. Za swoje zasługi została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Papieskim.
 
W związku z przejęciem przez Gminę Olsztyn działek na cele komunikacyjne przy południowej granicy miasta, w Osiedlu Pieczewo, wydzielany jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nowy pas drogowy. Wszczęte zostały także budowy domów jednorodzinnych na działkach sąsiadujących z powstającą drogą, stąd konieczność nadania jej nazwy. Rada Osiedla Pieczewo zaproponowała nazwę Calineczki. Nazwa ta nawiązuje charakterem do istniejącego w tej części osiedla nazewnictwa tzw. „bajkowego”.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter