Nowy Horyzont
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie w styczniu tego roku rozpoczął II edycję projektu systemowego „Nowy Horyzont”. Projekt służy zwiększeniu kompetencji społecznych i zawodowych mieszkańców Olsztyna korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Z projektu skorzysta 513 osób.
Projekt jest współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Cele szczegółowe projektu to ułatwienie dostępu do zatrudnienia poprzez wyrównanie szans edukacyjnych i wzrost umiejętności zawodowych, wzmocnienie zdolności klientów pomocy społecznej do prawidłowego funkcjonowania i pełnienia ról społecznych poprzez poradnictwo i doradztwo specjalistyczne.
Odbiorcami projektu jest 513 osób, w tym osoby w wieku aktywności zawodowej, mieszkające na terenie Olsztyna, zarówno bezrobotne, jak i zatrudnione korzystające z pomocy społecznej, a także zwolnione z zakładu karnego, nieaktywne zawodowo, niepełnosprawne, uzależnione, samotnie wychowujące dzieci, młodzież w wieku 15-25 lat pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem oraz osoby opuszczające rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, socjalizacyjnego i inne.
W zależności od potrzeb, predyspozycji, kwalifikacji oraz planów kariery zawodowej uczestnicy mają możliwość skorzystać z oferowanego w ramach projektu wsparcia. Każdy beneficjent będzie uczestniczył w trzech formach oddziaływań w zakresie aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej.
W roku bieżącym beneficjenci ostateczni realizują zaplanowane działania na podstawie kontraktów socjalnych, aneksów do indywidualnych programów usamodzielnienia oraz deklaracji uczestnictwa w Programach Aktywności Lokalnej. Programy Aktywności Lokalnej opracowane zostały na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród klientów pomocy społecznej określających ich potrzeby oraz oczekiwania. W oparciu o analizy danych ankietowych przygotowane zostały trzy Programy Aktywności Lokalnej, w tym dla osób uzależnionych od alkoholu oraz współuzależnionych - mieszkańców budynku przy ul. Niepodległości 52/58 w Olsztynie, dla rodzin i osób niewydolnych opiekuńczo - wychowawczo oraz dla niepełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych w wieku od 15 do 18 roku życia.
Aktywizacja społeczna
- zajęcia psycho-edukacyjne
- treningi z zakresu mediacji i negocjacji, treningi umiejętności i kompetencji społecznych
- zajęcia socjoterapeutyczne
- Szkoła dla rodziców”
- kurs nauki jazdy
Aktywizacja zdrowotna
- badania profilaktyczne, specjalistyczne zgodnie z wymogami pracodawców oraz organizatorów szkoleń
- kurs pierwszej pomocy
- zajęcia socjoterapeutyczne, psychologiczne
- prelekcje, warsztaty z zakresu profilaktyki zdrowia - zdrowy styl życia i odżywiania się oraz inne
Aktywizacja zawodowa
- szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje, umożliwiające zdobycie zatrudnienia, w tym operator wózków jezdniowych, kucharz małej gastronomii, kosmetyczka – wizażystka, magazynier z obsługą kas fiskalnych i programu magazynowego, podstawy księgowości, technolog robót wykończeniowych, stylizacja paznokci, szkolenie przyuczające do wykonywania zawodu opiekuna osoby niepełnosprawnej niezdolnej do samodzielnej egzystencji, kurs dla kandydatów placówek wypoczynku dzieci i młodzieży.
- zajęcia z doradcą zawodowym
Aktywizacja edukacyjna
- podjęcie i kontynuowanie nauki w szkołach ponadgimnazjalnych oraz na studiach wyższych
- nauka języka obcego
Ponadto w ramach projektu beneficjenci ostateczni uczęszczają na zajęcia w Centrum Integracji Społecznej oraz Klubie Integracji Społecznej przy al. Wojska Polskiego oraz przy Miejskim Zespole Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Realizatorami szkoleń, kursów oraz zajęć ze specjalistami są firmy, organizacje pozarządowe świadczące usługi w zakresie edukacji, podnoszenia kwalifikacji zawodowych i kompetencji społecznych.
<- Zurück zu: Archiwum