Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

07.04.2011 13:30

Nowy horyzont

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie w styczniu 2011 roku rozpoczął IV edycję projektu systemowego „Nowy Horyzont”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.

Celem głównym  projektu  jest zwiększenie kompetencji społecznych i zawodowych mieszkańców Olsztyna zagrożonych wykluczeniem społecznym  poprzez wzmocnienie  ich zdolności  do prawidłowego funkcjonowania i pełnienia ról społecznych oraz  podjęcia zatrudnienia.   W tym roku wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 526 osób, w tym 5 osób powracających z lat ubiegłych. 174 osoby zostaną objęte wsparciem w ramach Programów Aktywności Lokalnej, natomiast 352 osoby uzyskają wsparcie na podstawie kontraktów socjalnych.  

Bezpośrednimi odbiorcami projektu systemowego „Nowy Horyzont” będą osoby korzystające z pomocy społecznej, w tym m.in. osoby  bezrobotne, nieaktywne zawodowo, zatrudnione – o niskich dochodach, uzależnione i współuzależnione, niepełnosprawne, opiekunowie zastępczy, rodzice samotnie wychowujący dzieci, rodzice o niskich umiejętnościach opiekuńczych i wychowawczych, młodzież w wieku lat 15-24, osoby w wieku powyżej 50 roku życia, wychowankowie rodzin zastępczych  oraz osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze.  

W zależności od potrzeb, predyspozycji, kwalifikacji oraz planów kariery zawodowej uczestnicy będą mieli możliwość skorzystać z oferowanego w ramach projektu wsparcia. Każdy beneficjent będzie objęty wsparciem z zakresu aktywizacji społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej i zawodowej.  

W tym roku do realizacji zaplanowano 7 Programów Aktywności Lokalnej, w tym:

·        1. dla osób z chorobami psychicznymi;

·        2. dla osób niepełnosprawnych w zakresie obsługi komputera i kas fiskalnych;

·        3. dla młodzieży niepełnosprawnej, której brakuje motywacji do działania; ·        4. dla „trudnej” młodzieży zagrożonej przemocą i uzależnieniami;

·        5. dla osób powyżej 50 roku życia w zakresie obsługi komputera i programów użytkowych;

·        6. dla rodziców zastępczych i ich podopiecznych;

·        7. dla młodzieży opuszczającej olsztyńskie placówki opiekuńczo - wychowawcze;

oraz:

·        Zajęcia w KIS;

·        Zajęcia w CIS;

·        Warsztaty pracy z rodziną przy pomocy modelu KGR;

·        Zajęcia integracyjno-sportowe dla młodzieży;

·        Warsztaty dla młodzieży z elementami tańca;

·        Zajęcia profilaktyki uzależnień połączone z kursem żeglarskim;

·        Kurs kroju i szycia dla kreatywnej młodzieży

·        „a, b, c” przedsiębiorczości dla ludzi młodych;

·        Bloki szkoleniowo-integracyjne (kursy zawodowe);

·        Trenerzy pracy dla osób niepełnosprawnych;

·        Kursy prawa jazdy kategorii B, C, D wraz z uprawnieniami przewozowymi osób i rzeczy;

·        Zajęcia dla rodziców zastępczych;

·        Kurs języka angielskiego na dwóch poziomach;

·        Kurs przyuczający do wykonywania zawodu opiekuna osoby niepełnosprawnej bądź osoby chorej psychicznie;

·        Pomoc asystentów rodziny;

·        Zajęcia w ośrodku wsparcia w ramach Projektu profilaktycznego na rok 2011 „Wychowujmy razem” Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży w Olsztynie przy ul. Rzepakowej.  

Realizatorami szkoleń, kursów oraz zajęć ze specjalistami będą firmy, organizacje pozarządowe świadczące usługi w zakresie edukacji, podnoszenia kwalifikacji zawodowych i kompetencji społecznych, które zostaną wyłonione zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 24 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.)                                                                  

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter