Obsługa tramwajów po kolejnych szkoleniach
Praca wre na wszystkich odcinkach budowanego tramwajowego torowiska. Pełną parą idą także przygotowania do obsługi nowoczesnych pojazdów.
Szkolenia, egzaminy, dodatkowe podnoszenie kwalifikacji. Olsztyńscy motorniczowie przygotowują się do poprowadzenia tramwajów. Po szynach w stolicy regionu na trzech liniach kursować będzie 15 pojazdów. Większość jest już w zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej, wszystkie będą przed końcem września. To tramwaje, których mogą zazdrościć nam inne polskie miasta - z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i wygodne dla pasażerów.
Uprawnienia do prowadzenia pojazdów zdobywali kierowcy teraz przewożących pasażerów autobusami komunikacji publicznej. 40 osób przygotowywało się do nowego fachu w Toruniu, tam też zdawali niezbędne egzaminy. To zarówno motorniczowie, jak i obsługa zajezdni.
Niezależnie od egzaminu, 24 osoby przeszły kolejne szkolenie w Poznaniu. Od początku czerwca zdobywały doświadczenie związane z zarządzaniem, obsługą, naprawą i eksploatacji tramwajów, w szczególności Solaris Tramino, bo takie pojazdy będą wozić pasażerów w Olsztynie.
Przyszłych motorniczych - nie więcej niż 10 osób - przeszkoli też Miejski Urząd Pracy. Kurs ma się rozpocząć we wrześniu. Zajęcia potrwają półtora miesiąca.
Ale obsługa tramwajów to nie tylko ludzie, ale też niezbędny sprzęt. W lipcu MPK kupiło pojazd, który ma być wykorzystywany przy usuwaniu skutków ewentualnych awarii i kolizji. Inwestycja kosztowała nieco ponad milion złotych. Jednak to nie koniec zakupów. W tym roku do Olsztyna mają trafić jeszcze: dźwig do wkolejania tramwajów oraz podnośnik do naprawy uszkodzeń trakcji zasilającej tramwaje.
<- Zurück zu: Archiwum