Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

05.03.2010 20:43

Obwodnica: fioletowy zaakceptowany

Generalny dyrektor ochrony środowiska zaakceptował decyzję środowiskową dla fioletowego wariantu północno-wschodniej obwodnicy Olsztyna. To wiadomość, która przybliża Olsztyn do budowy tego odcinka obwodnicy miasta.

 

Informację o akceptacji decyzji środowiskowej przywiózł z Warszawy Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, który w czwartek rozmawiał w tej sprawie z Michałem Kiełsznią, generalnym dyrektorem ochrony środowiska. – Dokument z generalnej dyrekcji ochrony środowiska akceptujący decyzję środowiskową trafi do ratusza prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu – mówi Piotr Grzymowicz.

Na ten dokument miasto czeka od lata 2009 roku, kiedy wydana przez dyrektora ochrony środowiska w regionie decyzja środowiskowa dla fioletowego wariantu północno-wschodniej obwodnicy Olsztyna została zaskarżona przez władze i niektórych mieszkańców gminy Dywity. Zgodnie z postępowaniem oprotestowany dokument dyrektor regionalny musiał przekazać do oceny wyższej instancji, czyli generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska. Bez wydania decyzji środowiskowej rozpoczęcie jakiejkolwiek inwestycji nie jest możliwe. Określa ona bowiem gdzie i pod jakimi warunkami można prowadzić prace budowlane.

Zaakceptowany wariant rekomendowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie (oznaczony jest na zdjęciu kolorem fioletowym). – Jeśli miasto uzyska prawomocną decyzję środowiskową otworzy to kolejne etapy prac nad obwodnicą – mówi Karol Głębocki z GDDKiA w Olsztynie. – Naszym problemem nie będzie już gdzie budować, ale jak.

Zauważa, że im wcześniej miasto uzyska decyzję środowiskową tym lepiej, bo inwestycja znajduje się na liście rezerwowej inwestycji realizowanych z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Rozpędu nabrały prace nad obwodnicą południową. GDDKiA otworzyła oferty na projekt budowlany tego odcinka drogi i liczy, że w połowie kwietnia zawarta zostanie umowa z wykonawcą. Jak pamiętamy odcinek ten obejdzie Olsztyn od krajowej „16” na wysokości Gietrzwałdu po Szczęsne na „53”.

Jednak, by obwodnica miała optymalny wpływ na układ komunikacyjny Olsztyna musi być powiązana z innymi drogami w mieście. – Ich rozbudowę i powstanie przewidujemy w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – mówi Jerzy Piekarski, dyrektor biura planowania przestrzennego UM Olsztyn.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter