Olsztyn bardziej ekologiczny
Władze Olsztyna szykują korzystną niespodziankę dla firm i instytucji ubiegających się o dotacje w ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020. Rozpoczęto prace nad stworzeniem tzw. „Planu gospodarki niskoemisyjnej”. Będzie to rodzaj przewodnika po działaniach redukujących emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, ułatwiającego zdobycie pieniędzy np. na termomodernizację, energooszczędne budownictwo i ogrzewanie, ekologiczny transport czy energię odnawialną.
Priorytety planu
Plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN) wyznaczy strategiczne kierunki w zakresie działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w takich obszarach jak: transport publiczny i prywatny, budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię oraz gospodarka odpadami (recykling). Dokument ten wyznaczy konkretne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w mieście w okresie 2014-2020. Dlatego mottem prac nad planem jest znane hasło: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Korzyści dla wszystkich
PGN będzie szczególnie pomocny przedsiębiorstwom i instytucjom, które chcą skorzystać z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Bo Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że plan będzie warunkiem uzyskania dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 – zwłaszcza na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę efektywności energetycznej, wykorzystania OZE lub zastosowanie zrównoważonego transportu miejskiego. Miasto też będzie mogło wykorzystać PGN do starania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), „Programu działań na rzecz środowiska i klimatu” (LIFE), funduszy EOG oraz środków krajowych (dysponowanych przez NFOŚiGW). Mieszkańcom wyjdzie to tylko na zdrowie, bo powietrze, gleba i woda w Olsztynie mogą być jeszcze czyściejsze. Ekonomiczne skutki PGN mogą też okazać się niemałe, gdyż upowszechnienie odnawialnych źródeł energii, np. popularnych już w mieście solarów przyniesie oszczędności m.in. w uzyskaniu ciepłej wody czy w ogrzewaniu. Natomiast wyeliminowanie pieców na węgiel na rzecz gazowych lub c.o. – redukcję szkodliwych gazów.
Cele PGN
Zadaniem PGN jest osiągnięcie celów określonych w pakiecie energetyczno-klimatycznym (tzw. pakiet 3x20) do 2020 r. tj.:
- redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20%;
- zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do 20%;
- redukcja energii finalnej poprzez podniesienie efektywności energetycznej o 20%.
Kluczowym elementem PGN jest wyznaczenie celów strategicznych i szczegółowych, realizujących wizję ekologicznego Olsztyna, zgodne z wieloletnimi planami finansowymi. Przykładem działań ujętych w planie mogą być: termomodernizacja budynków, zastosowanie inteligentnego oświetlenia w budynkach, modernizacja oświetlenia ulicznego, modernizacja taboru komunikacji publicznej.
Składniki PGN
Projekt opracowania PGN dla Olsztyna przewiduje wykonanie m.in.:
- bazy emisji – zawierającej dane o miejskiej gospodarce energetycznej oraz wielkości emisji gazów cieplarnianych z terenu miasta (system informatyczny)
- prognozy oddziaływania na środowisko wraz ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko
- aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, paliwa gazowe i energię elektryczną
Przede wszystkim czyste powietrze
Działania ujęte w PGN będą spójne z obowiązującym już od dawna w Olsztynie Programem Ochrony Powietrza (POP), mającym za cel redukcję emisji takich zanieczyszczeń powietrza, jak tlenki azotu i siarki, rakotwórcze węglowodory /benzo(a)piren/– pochodzących głównie z niskiej emisji tj. spalania paliw w przydomowych piecach oraz z transportu – oraz drobne pyły PM10 i PM2,5, zawierające szkodliwe związki siarki, azotu i krzemionki oraz pyłków roślin i innych składników pochodzenia organicznego (przyczyny alergii)
Wymiernym efektem realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej będą oczywiście oszczędności w lokalnym budżecie dzięki ograniczeniu i optymalizacji zużycia energii elektrycznej i innych mediów, udoskonalenie zarządzania środowiskiem w mieście i poprawa jakości powietrza. Dzięki PGN Olsztyn stanie się miastem bardziej ekologicznym i w pełni zasłuży na miano miasta zdrowego, przyjaznego mieszkańcom.
<- Zurück zu: Archiwum