Plan na czyste powietrze
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i Wojciech Piskorski, Prezes Zarządu Consus Karbon Engineering Sp. z o.o. podpisali dziś umowę na opracowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Olsztyna. Potrzebujemy planu, który będzie wspierał nasze działania na rzecz redukcji zanieczyszczenia w mieście – mówił Piotr Grzymowicz, podczas podpisania umowy.
Miejski plan gospodarki niskoemisyjnej to krok w kierunku realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego, opracowanego do roku 2020. Pakiet klimatyczny zawiera:
- redukcję emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
- redukcję zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej.
Plan jest także potrzebny wszystkim podmiotom, które będą starały się o dotacje na realizację swoich programów zmierzających do ograniczenia zanieczyszczenia w mieście – uzupełnia prezydent.
Plan przyczyni się także do poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu i realizowane są programy (naprawcze) ochrony powietrza (POP) oraz plany działań krótkoterminowych (PDK).
Gmina Olsztyn podpisała umowę z konsorcjum firm: „CONSUS CARBON ENGINEERING” Sp. z o. o. 30-305 Kraków ul. Wasilewskiego 20/1 oraz KAPE S.A. 00-665 Warszawa ul. Nowowiejska 21/25.
Zakończenie projektu – 29.07.2015 r. (w tym Plan gospodarki niskoemisyjnej zostanie przedstawiony pod obrady Rady Miasta Olsztyna sesji 25 lutego 2015 r.).
Wartość umowy – 189 912,00 zł
Koszty kwalifikowane – 167 772,00 zł
Dofinansowanie z POIiŚ (85% kosztów kwalifikowanych) – 142 606,20 zł
Wkład własny Gminy Olsztyn – 47 305,80 zł
Realizacja projektu zgodna jest również z założeniami osi priorytetowej Priorytet IX: „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Projekt jest zgodny z celami określonymi w Działaniu 9.3 „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”, w tym w szczególności cel „Zmniejszenie zużycia energii w sektorze publicznym”. W ramach ww. działania będzie wspierane sporządzanie/aktualizowanie planów gospodarki niskoemisyjnej w gminach.
<- Zurück zu: Archiwum