Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

31.01.2013 13:39

Prace nad ustawą śmieciową

Trwają prace nad tzw. ustawą śmieciową. Na grudniowej sesji Rady Miasta olsztyńscy radni uchwalili, że od 1 lipca 2013 roku opłaty za wywóz odpadów komunalnych będą naliczane od osoby. Jednak wskazane przez ustawę metody naliczania opłat, jak i sama ustawa zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, zapowiedziano także nowelizację ustawy. Olsztyn jest wśród 60% gmin, które przyjęły uchwały regulujące gospodarkę odpadami komunalnymi.

 
Informacje na temat systemu gospodarowania odpadami komunalnymi znajdą Państwo http://www.konsultacje.olsztyn.eu/forum/19-gospodarka-komunalna/4343-nowy-system-gospodarki-odpadami-komunalnymi

Przytaczamy również relację Portalu Samorządowego z rządowych prac nad ustawą:
 
Na wtorkowym posiedzeniu senatorowie nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Dzięki wprowadzonym zmianom samorządy będą mogły naliczać opłaty za wywóz odpadów komunalnych według różnych metod.
 
Na połączonym posiedzeniu komisji środowiska oraz samorządu terytorialnego
i administracji państwowej senatorowie nie zgłosili poprawek do znowelizowanej przez Sejm w piątek ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.
 
Senacki projekt nowelizacji ustawy wpłynął do Sejmu w grudniu 2012 r. Jego zapisy dawały władzom lokalnym więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami. W związku z pracami nad nowelizacją wiele gmin, w tym duża część tych największych, jak np. Warszawa, Trójmiasto, Częstochowa czy Kraków, wstrzymało się z podjęciem decyzji co do sposobu naliczania stawek za odbiór odpadów komunalnych.
 
Według danych Ministerstwa Środowiska uchwały ws. naliczania opłat za odbiór śmieci przyjęło ok. 60 proc gmin w Polsce.
 
Zmiany w ustawie wprowadzają m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Dzięki temu gminy mają możliwość wyboru różnych metod naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.
 
Natomiast obecnie obowiązująca ustawa pozwala na możliwość wyboru jednej z czterech metod rozliczania się mieszkańców za odbiór śmieci (stawka zależna od: gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, powierzchni mieszkalnej, wielkości zużycia wody w danej nieruchomości), która obowiązywać ma na terenie całej gminy.

Według obecnych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, jaka firma odbierała śmieci, teraz wybór należy tylko i wyłącznie do gminy.


Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. stopień recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter