Prawnicy pomagają olsztynianom
Dla wielu to jedyna możliwość uzyskania prawnej porady. Od początku tygodnia w stolicy regionu działa siedem punktów bezpłatnych konsultacji.
Nieodpłatna pomoc formalnie proponowana jest od 1 stycznia. Jednak ze względu na dłuższy weekend pierwsze poradnie zostały uruchomione 4 stycznia (poniedziałek).
- To zlecone przez rząd zadanie - przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Trzy poradnie prowadzą adwokaci wskazani przez Okręgową Izbę Radców Prawnych i Okręgową Izbę Adwokacką, cztery kolejne przez wybrane w konkursie organizacje pozarządowe.
Poradnie działają średnio przez pięć dni w tygodniu po pięć godzin. Ich wykaz, adresy, numeru telefonów oraz godziny otwarcia można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.
Świadczona pomoc dotyczy szerokiej gamy zagadnień. Są jednak i takie, które zostały wyłączone z działalności poradni. To prawo celne, dewizowe, handlowe i działalność gospodarcza, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia. Poza tym są określone grupy mieszkańców, które mogą uzyskać taką bezpłatną pomoc.
- To osoby poniżej 25. i powyżej 65. roku życia - wyjaśnia dyrektor Biura ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Monika Michniewicz. - Poza tym to weterani, posiadacze karty dużej rodziny, a także ci, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskały jakąkolwiek decyzję o świadczeniach z ośrodka pomocy społecznej.
Dotychczas z propozycji skorzystało kilkanaście osób.
- Przychodzą mieszkańcy z przeróżnymi problemami - mówi radca prawny Maria Tomułowicz. - Był pan, który prosił o napisanie odwołania od decyzji o cofnięciu zasiłku rehabilitacyjnego. Inna osoba chciała wsparcia w sprawach administracyjnych.
W myśl przepisów na 25 tys. mieszkańców uruchamiany jest jeden punkt zajmujący się bezpłatnymi poradami prawnymi.
<- Zurück zu: Archiwum