Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

30.06.2010 22:50

Przebudowa ulicy Partyzantów

Trwają przygotowania do kolejnej inwestycji drogowej w Olsztynie. Urząd Miasta planuje przebudowę ulicy Partyzantów na odcinku od skrzyżowania z ulicą 1-go Maja do Placu Bema. We wtorek, 29 czerwca, podczas konsultacji społecznych zostały zaprezentowane trzy koncepcje przeprowadzenia inwestycji. Wnioski wciąż można składać na stronie www.konsultacje.olsztyn.eu. Chcemy, aby mieszkańcy miasta mieli wpływ na ostateczny wygląd ulicy – mówi Paweł Jaszczuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie.

Ulica Partyzantów jest jedną z głównych ulic układu komunikacyjnego miasta. Jest to ulica zbiorcza, łącząca dworzec kolejowy z ważnymi instytucjami i urzędami. Założenia projektowe mają na celu polepszenie warunków ruchu i bezpieczeństwa. Zakłada się przebudowę ulicy i poprawę funkcjonalności przez wyznaczenie możliwie jak największej ilości pasów wyłączenia dla skrętów. Projektant dąży do zlokalizowania możliwie jak największej ilości miejsc postojowych.

W ramach przebudowy przewidziano wzmocnienie konstrukcji nawierzchni aby zminimalizować oddziaływania ruchu na przyległe budynki, a także wykonanie warstwy ścieralnej (tzw. „cichej nawierzchni”), która obniży poziom hałasu. Opracowano 3 warianty w celu dokonania wyboru wariantu najbardziej korzystnego, który będzie skierowany do realizacji.

Opis wariantowego rozwiązania projektowego przebudowy ul. Partyzantów na odcinku od skrzyżowania z ulicą 1-go Maja do Placu Bema wraz z budową i przebudową odwodnienia, oświetlenia, budową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ulicą Kajki oraz przebudową kolizji sieci uzbrojenia terenu z nowym układem geometrycznym ulicy:

Wariant nr 0

Wariant przewiduje remont stanu istniejącego polegający na: - wymianie nawierzchni bitumicznej jezdni, - wymianie części zniszczonych chodników, - zabiegach pielęgnacyjnych istniejącej zieleni, - odnowieniu urządzeń i elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, Wariant przebudowy ulicy nie ingeruje w sposób zagospodarowania pasa drogowego. Zaprojektowano dwie jezdnie szer. po 6,50m rozdzielone wyspą szer. 1,60m. Niniejszy wariant nie wprowadza zmian w geometrii oraz funkcjonalności ulicy.

Wariant nr 1

Na odcinku od ulicy 1-go maja do ul. Kajki po stronie lewej zaprojektowano ciąg pieszy szer. od 2,00m do 4,00m ze ścieżką rowerową szer. 2,00m. Po stronie prawej jezdni zaprojektowano chodniki o szer. od 3,50m do 6,50m. Skrzyżowanie z ulicą Kajki wyposażono w sygnalizację świetlną. Ścieżkę rowerową przeprowadzono na prawą stronę ulicy i urwano w rejonie ulicy Dąbrowszczaków. Na odcinku od ulicy Dąbrowszczaków do Pl. J. Bema obustronne chodniki szer. od 2,00m do 5,00m. W związku z wycinką drzew pomiędzy krawędzią jezdni a ciągami pieszymi i rowerowym na przeważającej części jezdni zaprojektowano zieleń separacyjną w pasach szer. 2,00m z planowanym nasadzeniem zieleni wysokiej. W niniejszym wariancie wszystkie istniejące konstrukcje nawierzchni przeznaczono do rozbiórki. Zaprojektowano dwie jezdnie szer. od 6,50m do 9,50m rozdzielone wyspą szer. 1,60m, a w rejonie przejść dla pieszych szer. od 2,00m do 5,00m.

Wariant nr 2

Po obu stronach ulicy zaprojektowano na przeważającej części zatoki postojowe do parkowania równoległego szer. 2,50m, a w rejonie Pl. J. Bema strona lewa ulicy do parkowania pod skosem 45° długości 5,00m. Po obu stronach ulicy zlokalizowano chodniki szer. od 3,00m do 5,50m, oraz pasy przykrawężnikowe zieleni separacyjnej z planowanym nasadzeniem zieleni wysokiej. Skrzyżowanie z ulicą Kajki wyposażono w sygnalizację świetlną. W związku z wycinką drzew planuje się wprowadzenie oprócz nasadzeń kompensacyjnych zagospodarowanie zielenią w donicach ustawianych w chodnikach. W niniejszym wariancie wszystkie istniejące konstrukcje nawierzchni przeznaczono do rozbiórki.

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter