Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

31.05.2012 15:03

Remont Zamkniętej Komory Fermentacyjnej

Na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków "Łyna" przy ul. Leśnej w Olsztynie trwa remont Zamkniętej Komory Fermentacyjnej (ZKF).

Kilka miesięcy temu zauważono ubytki biogazu – ilość uzyskiwanego w procesie fermentacji paliwa była mniejsza niż powinna wynikać z ilości fermentowanych osadów. Okazało się, że gaz ucieka poprzez nieszczelny dach i niezbędny był remont.

Zakres prac zewnątrz:

- demontaż pokrywy stalowej części gazowej;
- wymiana obróbki blacharskiej;
- wymiana izolacji wewnętrznego krycia zbiornika;

Zakres prac wewnątrz:

- opróżnienie zbiornika i jego czyszczenie;
- reprofilacja betonowych ścian;
- usunięcie skorodowanego betonu;
- wymiana silnika mieszadła śmigłowego.

Aby zdemontować silnik mieszadła oraz zdjąć pokrywę stalową części gazowej konieczne było użycie specjalistycznego dźwigu o udźwigu 100 ton. Jego ramię mogło się wysunąć na 50 m.

Podczas prac umyte zostaną ściany wewnętrzne o łącznej powierzchni 2450 m2, 950 m2 wymaga naprawy (tzw. reprofilacji), do naprawy jest 750 m2 dachu. Łącznie do remontu zostanie użytych ok. 17 ton materiałów budowlanych.

Na terenie olsztyńskiej oczyszczalni ścieków przy ul. Leśnej znajdują się dwa ZKF-y o pojemności ponad 4,5 tys. m3 osadu każdy. Ich wysokość w najwyższym punkcie wynosi 18 m, zaś średnica to 20 m.

Te żelbetowe konstrukcje zostały wybudowane w 1983 r. i od tego czasu nie przechodziły gruntownego remontu. Jedynie podczas modernizacji oczyszczalni ścieków zakończonej w 2004 r. została odnowiona elewacja i wymienione mieszadło.

W Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych odbywa się beztlenowa fermentacja surowych osadów ściekowych. Zaletą procesu fermentacji, oprócz stabilizacji osadów jest produkcja palnego gazu fermentacyjnego. Biogaz zawiera ok. 70 % metanu i ok. 30 % dwutlenku węgla. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców ilość gazu z oczyszczalni biologicznej to ok. 28 m3/dobę.

Gaz fermentacyjny zwany biogazem wykorzystywany jest w oczyszczalni głównie do ogrzewania komór fermentacyjnych oraz ogrzewania pomieszczeń administracyjno-biurowych i obiektów na terenie oczyszczalni. Służy też jako paliwo w biogazowej siłowni. Nadwyżki energii elektrycznej są sprzedawane do sieci Koncernu Energetycznego Energa. W wyniku zbycia praw majątkowych, wynikających ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnych źródłach - elektrowni biogazowej o nazwie Miejska Oczyszczalnia Ścieków „Łyna” w Olsztynie (wytwarzającej energię elektryczną przy wykorzystaniu biogazu uzyskanego w procesie fermentacji osadów) w 2011 roku Spółka osiągnęła przychody w kwocie 282,3 tys. zł. Wyprodukowano energię o wartości 292,3 tys. zł.

Wykonawcą prac wartych ok. miliona złotych jest Przedsiębiorstwo Budowlane Cover z Gdańska. Prace potrwają do końca lipca br.

 

www.pwik.olsztyn.pl

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter