Skrzyżowanie opinii
W trwającym ponad trzy godziny spotkaniu, zorganizowanym przez Urząd Miasta Olsztyna, poświęconym planom przebudowy skrzyżowania Warszawska/Armii Krajowej/Obrońców Tobruku wzięli udział przedstawiciele mieszkańców Olsztyna, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, organizacji branżowych i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Po przedstawieniu założeń projektu uczestnicy spotkania prezentowali swoje opinie i uwagi. Projekt zakłada przebudowę skrzyżowania poprzez dodanie prawo i lewoskrętów, co wpłynie na przepustowości i bezpieczeństwo skrzyżowania. Uczytelni jego rolę w systemie komunikacyjnym miasta, dając przestrzeń wszystkim uczestnikom ruchu – pieszym, rowerzystom i kierowcom. W projekcie zawarto budowę ścieżki rowerowej oraz chodników
spacerowych.
Wszyscy uczestnicy byli zgodni, co do potrzeby modernizacji i rozbudowy skrzyżowania. Tej potrzebie odpowiada przygotowany przez firmy Autodrom Dariusz Sieluk i Biuro Projektów Inżynierii Lądowej projekt. Dyskusja wywiązała się przy szerokości pasów - społecznicy z Obywatelskiego Olsztyna postulowali o zawężenie ich do 3 metrów (pomysł został zgłoszony na poprzednim spotkaniu, prezydent Olsztyna polecił przeprowadzenie analizy tego rozwiązania pod kątem bezpieczeństwa ruchu, projektowania sieci i możliwości czasowych), przedstawiciele środowisk taksówkarskich, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przewoźników i organizacji przedsiębiorców wskazywali konieczność utrzymania szerokości wynoszącej 3,5 metra. Do argumentów merytorycznych obu stron odnieśli się projektanci, którzy wskazywali na określone przepisami warunki techniczne, które uwzględniono w projekcie, umieszczając tam pasy o szerokości 3,5 metra. Obecni na spotkaniu architekci docenili jakość projektu, choć w dalszych wypowiedziach wskazywali na możliwość szerszego spojrzenia na ruch miejski i jego przyszłość w kontekście równoważenia transportu.
Zgodzono się również, choć nie bez dyskusji, co do zmian w tkance zieleni otaczającej skrzyżowanie. Konieczność przebudowy sieci podziemnych spowoduje wycięcie drzew, które będą zrekompensowane nowymi nasadzeniami. Prof. Zbigniew Endler z UWM stwierdził, że niektóre rosnące tam drzewa są chore a żywotność innych jest bardzo ograniczona. Podczas poprzedniego spotkania na temat przebudowy skrzyżowania społecznicy zwrócili uwagę, że kompensacja zieleni jest niewystarczająca i dlatego do projektu wprowadzono zmiany, poprzez dodatkowe nasadzenia drzew w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania, stworzenie ekranu zieleni przy budynkach na Podgrodziu oraz wprowadzenie krzewów w pasach rozdzielający pasy ruchu. Uwzględniając także oczekiwania strony społecznej co do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu rowerzystów wprowadzono wzdłuż ulicy Warszawskiej drzewa donicowe, które oddzielą ruch samochodowy od rowerowego. Dzięki tej współpracy ta część miasta zyska nową szatę roślinną.
Dyskusja odbywała się dwupłaszczyznowo, nie tylko w obszarze przebudowy skrzyżowania ale także całego układu komunikacyjnego. Uczestnicy zgodzili się co do niezbędnych działań, jakie powinny być podjęte w naszym mieście – uspokojenie ruchu samochodowego, zrównoważenie ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego oraz rozbudowę transportu publicznego. Obszar, w którym takie działania powinny być podjęte to przede wszystkim ścisłe centrum i śródmieście. Założenia Programu Rozwoju Śródmieścia zawierają w sobie te elementy, między innymi dzięki współpracy grup społecznych i urzędników.
Prezydent Olsztyna zapowiedział także rozpoczęcie prac nad koncepcja przebudowy ul. Partyzantów, która ma być tworzona we współpracy z mieszkańcami, dlatego uczestnicy spotkania zostali do tej współpracy zaproszeni.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi:
Społecznicy –Stowarzyszenie Obywatelski Olsztyn – Bartłomiej Biedziuk,SWAO Zatorze – Jarosław Skórski,Forum Rozwoju Olsztyna – Piotr Pokora
Architekci - Piotr Rożen, Piotr Mikulski-Bąk, Sławomir Hryniewicz,
Taksówkarze – Arkadiusz Trzeciak, Kazimierz Pacewicz
Aleksander Reisch – Zrzeszenie Przewoźników Prywatnych
Aleksander Socha, Kanclerz UWM
Prof. Janusz Heller, UWM
Stanisław Tunkiewicz, Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu
Wiesław Łubiński, BCC
Prof. Zbigniew Endler, UWM
<- Zurück zu: Archiwum